Sprzedaż części składowej nieruchomości

Pytanie:

Czy mogę sprzedać część składową nieruchomości ( urządzenie trwale z gruntem powiązane) ?

Masz inne pytanie do prawnika?

25.3.2011

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż części składowej nieruchomości

Zgodnie z treścią art. 47 § 1 Kodeksu cywilnego część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych. Dlatego też taka umowa o sprzedaż  części składowej nie będzie wywoływać skutków prawnych w postaci przejścia własności tego urządzenia na nabywcę, gdyż jako część składowa nieruchomości w dalszym ciągu pozostaje własnością pierwotnego właściciela, jako właściciela nieruchomości (na której się znajduje). Ewentualna sprzedaż była by więc bezskuteczna - nie nastąpiłoby przeniesienie własności urządzenia na nabywcę. Właściciel nieruchomości wciąż będzie włascicielem stanowiącego jej część składową urządzenia.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Zwrot kaucji za wynajem mieszkania

15.7.2021 przez: tomcioflorek

pszczoły sąsiada

26.3.2019 przez: magdas