Sprzedaż nieruchomości obciążonej dzierżawą

Pytanie:

"Od niespełna roku dzierżawię nieruchomość rolną. Umowa została zawarta na czas oznaczony 5 lat (do 2011 roku). Umowa została zawarta na piśmie, natomiast nie jest to umowa "z datą pewną" (nie została poświadczona urzędowo). Kilka miesięcy po zawarciu umowy dzierżawy właściciel nieruchomości postanowił ją sprzedać. W akcie notarialnym umowy sprzedaży nieruchomości, który były właściciel mi pokazał, znajduje się wzmianka "nieruchomość jest obciążona dzierżawą wieloletnią" oraz podana data zawarcia umowy dzierżawy ze mną. Fakt zawarcia dzierżawy nie jest odnotowany w KW. Czy nowy właściciel będzie zobowiązany do poszanowania zawartej umowy dzierżawy i czy mimo zmiany właściciela będę mógł gospodarować jak dotychczas? "

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż nieruchomości obciążonej dzierżawą

Zgodnie z kodeksem cywilnym do umowy dzierżawy stosuje się odpowiednio przepisy o najmie. Takim przepisem stosowanym odpowiednio jest art. 678 kodeksu cywilnego. Odpowiednie zastosowanie ma on w ten sposób, że w razie zbycia rzeczy wydzierżawionej w czasie trwania umowy dzierżawy nabywca nieruchomości wstępuje w stosunek dzierżawy w miejsce zbywcy (sprzedającego), może jednak wypowiedzieć dzierżawę z zachowaniem ustawowych terminów wypowiedzenia. Powyższe uprawnienie (do wypowiedzenia) nie przysługuje, jeśli umowa dzierżawy zostałą zawarta na czas oznaczony z zachowaniem formy pisemnej i datą pewną. Skoro umowa sprzedaży została zawarta w formie aktu notarialnego i znajduje się w nim wzmianka o zawartej umowie dzierżawy, to oznacza, że umowa dzierżawy została zawarta w formie pisemnej z datą pewną, która zaistniała od daty wzmianki w akcie notarialnym. Warunkiem jest również, by w akcie notarialnym były oznaczone strony umowy dzierżawy, by było wiadome o jaką umowę chodzi.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika