Sprzedaż towaru przy likwidacji działalności

Pytanie:

"Z żoną prowadzimy oddzielną działalność gospodarczą z zastosowaniem książki przychodów i rozchodów, przy czym nie jesteśmy płatnikami VAT. Aktualnie żona zamierza zrezygnować z części działalności likwidując handel, a pozostawiając jedynie usługi. Po takiej likwidacji pozostanie trochę towaru, który mógłbym sprzedawać w swojej firmie. W jaki sposób mógłbym przejąć ten towar by jej remanent końcowy wynosił zero?"

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż towaru przy likwidacji działalności

W przedstawionej sytuacji można by dokonać sprzedaży towaru przez Pańską żonę na rzecz Pana firmy jeszcze w okresie, kiedy małżonka będzie prowadziła działalność zarówno w zakresie sprzedaży towarów, jak i usług. Sprzedaż - w związku z faktem, że nie są Państwo podatnikami VAT - należy udokumentować rachunkiem – zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2002 r. nr 8, poz. 60 ze zm.). Jest to rozwiązanie prawidłowe, biorąc pod uwagę fakt, że w prowadzonej przez Pana działalności zamierza Pan dokonywać sprzedaży towaru tego samego asortymentu co Pańska małżonka. Przy przedstawionym rozwiązaniu, Pana żona sprzeda cały bądź część towaru na podstawie rachunku Panu – tym samym w dniu likwidacji działalności będzie posiadała bądź ograniczone bądź zerowe stany zapasów. Zakupione zaś przez Pana towary będą stanowiły dla Pana koszt uzyskania przychodu i będą podlegały zaksięgowaniu jako zakup towarów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika