Sprzedaż własnego oprogramowania a kasa fiskalna

Pytanie:

Sprzedaż płyt DVD z filmami fabularnymi. Czy pkt 7 § 4 rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych obejmuje również filmy na płytach. Czy dotyczy ono wyłącznie danych i oprogramowania? Zgodnie z § 4 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 czerwca 2008 r. w sprawie kas rejestrujących, zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i 3, nie stosuje się - bez względu na wysokość osiąganych obrotów - przy dostawie nagranych, z zapisanymi danymi lub zapisanymi pakietami oprogramowania komputerowego (w tym również sprzedawanymi łącznie z licencją na użytkowanie): płyt CD, DVD, kaset magnetofonowych, taśm magnetycznych (w tym kaset wideo), dyskietek, kart pamięci, kartridży. Niestety przepisy nie precyzują co należy rozumieć pod określeniem "dane". Ponieważ jednak film nagrany na płytę DVD w sensie informatycznym też może być uznany za dane, a ponadto dalsza część przepisu wprost wskazuje na kasety wideo (zawierające na ogół filmy), można wnioskować, iż przepis ten dotyczy również sprzedaży płyt DVD z filmami fabularnymi. Czy z powyższego wynika, że sprzedając jako producent i właściciel oprogramowania edukacyjnego prawo do użytkowania tego oprogramowania w formie licencji - i robiąc to w formie zarówno płyt CD jak i kodów do pobrania oprogramowania przez Internet - jestem zobowiązany posiadać kasę fiskalną? Istotnym tutaj jest zapewne to że do każdego sprzedanego materiału czy to w formie CD czy też w formie dostępu do pobrania z Internetu wydaję fakturę VAT.

Masz inne pytanie do prawnika?

15.10.2008

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż własnego oprogramowania a kasa fiskalna

Zgodnie z § 4 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 czerwca 2008 r. w sprawie kas rejestrujących, zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i 3, nie stosuje się - bez względu na wysokość osiąganych obrotów - przy dostawie nagranych, z zapisanymi danymi lub zapisanymi pakietami oprogramowania komputerowego (w tym również sprzedawanymi łącznie z licencją na użytkowanie): płyt CD, DVD, kaset magnetofonowych, taśm magnetycznych (w tym kaset wideo), dyskietek, kart pamięci, kartridży.

 

Niestety powyższy przepis przekreśla możliwość zwolnienia podatnika dokonującego powyższej dostawy od stosowania kas fiskalnych, gdyż zwolnienia określone w § 2 i § 3 przewidują wszystkie możliwe zwolnienia (w tym również te określone w załączniku do rozporządzenia). Nie ma również znaczenia, że podatnik do każdej sprzedaży wyda fakturę VAT.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Auto kupione w kraju bez opłaconej akcyzy.

31.3.2020 przez: wunderwafe