Wyrok częściowy a rozszerzenie powództwa

Pytanie:

"Sąd rozpatruje całość roszczenia wyrokami częściowymi. Czy można później wystąpić z dodatkowym roszczeniem, wynikającym z wpływu każdego jednego roszcenia na wysokość pozostałych roszczeń? "

Odpowiedź prawnika: Wyrok częściowy a rozszerzenie powództwa

Założeniem jest, że wyrok rozstrzygnąć ma o całości żądania powoda albo o wszystkich roszczeniach powoda zgłoszonych w pozwie. Możliwe jest jednak wydawanie wyroków częściowych, a więc rozstrzygnięć dotyczących określonej części sprawy, gdy nie cała sprawa dojrzała jeszcze do ostatecznego rozstrzygnięcia, a jedynie dostatecznie wyjaśniona została część żądania lub niektóre z żądań pozwu. W związku z tym nie jest wykluczone wydawanie w jednej sprawie kilku wyroków częściowych. Natomiast ten wyrok, który rozstrzyga ostatnią część żądania, zamykając tym samym postępowanie w całej sprawie, określany jest jako wyrok końcowy. Wyrok częściowy nie jest wyrokiem kończącym postępowanie w sprawie, ponadto jest wyrokiem samoistnym tzn. przysługują od niego właściwe środki odwoławcze. Stanowi on jednak rozstrzygnięcie dotyczące określonej części sprawy, a więc nie będzie można po jego wydaniu wystąpić z dodatkowym roszczeniem dotyczącym już rozstrzygniętej sprawy. Możliwe będzie tylko wniesienie środka odwoławczego od tego wyroku.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika