Studium uwarunkowań a pozwolenie na budowę

Pytanie:

"Witam, posiadam działkę (36 arów), która zgodnie z miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego gminy jest działką rolną. W roku 2007 zostało jednak uchwalone studium dotyczące wprowadzenia zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Na mocy studium działka znajduje się na terenie przeznaczonym pod zabudowę jednorodzinną. Nowy plan na bazie ustaleń studium jest w trakcie opracowywania, trwa to jednak zbyt długo. Zakończenie 2010 rok. Urzędnicy gminni cały czas twierdzą że bez nowego planu nic nie jest możliwe, gdyż opierając się na starym,który obowiązuje, działka jest rolna. Na podstawie jakich artykułów prawa i od kogo mogę uzyskać pozwolenie na budowę domu na działce rolnej, która zgodnie z uchwalonym studium znajduje się w terenie przewidzianym pod budownictwo jednorodzinne? Proszę o odpowiedź popartą konkretnymi ustaleniami prawa. Dziękuję."

Odpowiedź prawnika: Studium uwarunkowań a pozwolenie na budowę

Zgodnie z art. 35 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo budowlane, przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę właściwy organ sprawdza zgodność projektu budowlanego z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W przypadku stwierdzenia niezgodności między wynikającym z projektu budowlanego zamierzeniem inwestycyjnym, a ustaleniami planu miejscowego przepis ten upoważnia i obliguje właściwy organ administracji architektoniczno-budowlanej do wydania decyzji o odmowie udzielenia pozwolenia na budowę (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 14 maja 2008 r., sygn. akt II OSK 619/2007).

Do chwili uchylenia planu zagospodarowania przestrzennego przez nowy, pozostaje on obowiÄ…zujÄ…cym w gminie aktem prawa miejscowego (art. 14 ust. 8 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym). Aktem takim nie jest natomiast studium uwarunkowaÅ„ i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy (art. 9 ust. 5 u.p.z.p). Ustalenia studium sÄ… wiążące dla organów gminy przy sporzÄ…dzaniu planów miejscowych, ale nie przy wydawaniu decyzji o pozwoleniu na budowÄ™. Wówczas organ wydajÄ…cy decyzjÄ™ ma obowiÄ…zek przestrzegania powszechnie obowiÄ…zujÄ…cego prawa (art. 6 kodeksu postÄ™powania administracyjnego).

Tzw. „odrolnienie dziaÅ‚ki", to znaczy przeznaczenie jej na cele nierolne, możliwe jest i tak dopiero po zmianie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (art. 7 ust. 1 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leÅ›nych).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika