Stwierdzenie nieważności postanowienia

Pytanie:

"W trakcie postępowania administracyjnego postanowienia można zaskarżyć jedynie wówczas, gdy taka możliwość wynika wprost z przepisu prawnego. Od takich postanowień nie przysługują zażalenia. Postanowienia te można zaskarżyć jedynie w odwołaniu od decyzji kończącej postępowanie. Czy organ wyższego stopnia nad organem, który wydał postanowienie może z urzędu stwierdzić jego nieważność: 1) w sytuacji, gdy przed zakończeniem postępowania dojdzie do wniosku, na podstawie posiadanych informacji, iż narusza ono rażąco prawo, 2) po zakończeniu postępowania bez wzruszania decyzji kończącej postępowanie."

Odpowiedź prawnika: Stwierdzenie nieważności postanowienia

Jak zostało słusznie wskazane w opisie sytuacji, w trakcie postępowania administracyjnego postanowienia można zaskarżyć jedynie wówczas, gdy taka możliwość wynika wprost z przepisu prawnego. Postanowienia, od których nie przysługuje zażalenie, można zaskarżyć tylko w odwołaniu od decyzji kończącej postępowanie (art. 142 kpa).

Przepis art. 126 kpa jednoznacznie wskazuje obowiązek odpowiedniego stosowania do postanowień określonych przepisów kodeksu odnoszących się do decyzji administracyjnej. Przepis ten przewiduje odpowiednie stosowanie przepisów kodeksu dotyczących trybów nadzwyczajnych, takich jak wznowienie postępowania i stwierdzanie nieważności decyzji, nie odsyła jednak w stosunku do postanowień, do trybów nadzwyczajnych zmiany lub uchylenia decyzji. 

Odesłanie do odpowiedniego stosowania przepisów art. 145-152 oraz art. 156-159 kodeksu postępowania administracyjnego do postanowień, od których przysługuje zażalenie, oznacza dopuszczalność wznowienia postępowania w sprawach zakończonych takimi postanowieniami oraz stwierdzenia ich nieważności.

W związku z powyższym, postanowień od których nie przysługuje zażalenie, nadrzędny organ administracji publicznej nad organem który wdał dane postanowienie, nie może stwierdzić jego nieważności przed wydaniem ostatecznej decyzji w sprawie. Dopiero w odwołaniu od tej decyzji będzie możliwe zaskarżenie takiego postanowienia. Wcześniej organ administracji publicznej, ani z urzędu ani na wniosek nie może takiego postanowienia wzruszyć.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika