Termin przedawnienia opłat za środowisko

Pytanie:

"Właśnie otrzymałam pismo w sprawie sporządzenia wykazu zawierającego informacje i dane o korzystaniu ze środowiska w latach 2003-2007. Mam te dane sporządzić w ciągu 14 dni. Nie wiedziałam, że należy coś takiego robić. Korzystam w firmie z ciągnika rolniczego więc muszę naliczyć i ponieść opłaty za olej. Korzystam z dwóch małych ciągniczków benzynowych, które pracują cały rok - zimą odśnieżają , latem koszą. Korzystam z samochodu osobowego - opłata za benzynę. Nie wiem natomiast jak mam podejść do dmuchaw do liści, myjki ciśnieniowej, pilarek - czy za korzystanie z nich też należy wnosić opłaty. Zapoznałam się z interpretacją podana w Internecie przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego - cytuje: \"Opłata za wprowadzanie gazów lub pyłów obejmuje opłaty za gazy lub pyły powstające podczas: 1) spalania paliw w silnikach spalinowych pojazdów 2) spalania paliw (m.in. węgla, koksu, drewna, oleju gazu, itp.) w źródłach energetycznych 3) przeładunku paliw na stacjach paliw, 4) spalania paliw w źródłach innych niż energetyczne, 5) innych procesach technologicznych t.j. spawanie, malowanie itp., 6) chowu lub hodowli drobiu (od 2005 roku) . Czy powinnam wnosić opłaty za dmuchawy, myjki ciśnieniowe, kosy spalinowe oraz kiedy przedawnia się termin wnoszenia tych opłat za poszczególne lata?"

Odpowiedź prawnika: Termin przedawnienia opłat za środowisko

Zgodnie z art. 281 ust. 1 Prawa ochrony środowiska, do ponoszenia opłat za korzystanie ze środowiska oraz administracyjnych kar pieniężnych stosuje się odpowiednio przepisy działu III ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, z tym że uprawnienia organów podatkowych przysługują marszałkowi województwa albo wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska. Na zasadzie art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej opłata za korzystanie ze środowiska przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności.

Zgodnie z art. 273 ust. 1 Prawa ochrony środowiska, opłata za korzystanie ze środowiska jest ponoszona za:

  1. wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza;
  2. wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi;
  3. pobór wód;
  4. składowanie odpadów.

Szczegółowe wysokości opłat za korzystanie ze środowiska zawiera rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska i wskazuje ono m.in. na opłatę za gazy lub pyły wprowadzane do powietrza z procesów spalania paliw w silnikach spalinowych w maszynach roboczych. Przepisy nie dookreślają szczegółowo rodzaju tych maszyn roboczych, niemniej jednak za maszynę należy również uznać dmuchawy do liści, myjki ciśnieniowe, pilarki, o ile działają one w oparciu o silniki spalinowe.

Polecamy również: Opłaty za korzystanie ze środowiska - kto i gdzie powinien je odprowadzać i czy można się z nich zwolnić?


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika