Termin uprawomocnienia się orzeczenia

Pytanie:

Orzeczenie sądu staje się prawomocne, jeżeli nie przysługuje co do niego środek odwoławczy. Jeżeli termin do wniesienia środka odwoławczego upłynął w piątek, jaki dzień należy uznać za dzień uprawomocnienia się orzeczenia?

Masz inne pytanie do prawnika?

13.11.2007

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Termin uprawomocnienia się orzeczenia

Zgodnie z art. 363 § 1 kpc orzeczenie sądu staje się prawomocne, jeżeli nie przysługuje od niego środek odwoławczy lub inny środek zaskarżenia. Niemożność zaskarżenia może być wynikiem upływu terminu do wniesienia środka zaskarżenia, np. upływu terminu do wniesienia apelacji.

Terminy w postępowaniu cywilnym oblicza się wg przepisów kodeksu cywilnego (art. 165 § 1 kpc), zatem jeżeli termin oznaczony jest w dniach, to jego zakończenie przypada na ostatni z tych dni. Termin upływa o północy, z zakończeniem trzeciej doby.

Skoro zatem termin do wniesienia środka odwoławczego upłynął w piątek (o północy), to orzeczenie staje się prawomocne w sobotę, bo od tej chwili nie przysługuje już od niego środek odwoławczy.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

problem z komornikiem

29.6.2018 przez: lipek106

Niestawienie się na rozprawie

5.4.2018 przez: flamingo66