Potwierdzenie uprawnienia do lokalu w spółdzielni

Pytanie:

"Czy, jeżeli w dokumencie przydziału spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu widnieje nazwisko tylko jednej osoby, czy można domniemywać, że mieszkanie faktycznie należy do dwóch osób, na przykład małżeństwa? "

Odpowiedź prawnika: Potwierdzenie uprawnienia do lokalu w spółdzielni

Jeżeli umowę o ustanowienie spółdzielczego praw do lokalu (zakładamy, że to ona nazywana jest przydziałem) podpisał tylko jeden z małżonków, nie oznacza to jeszcze, iż to prawo stanowi składnik jego odrębnego majątku. Jeżeli nabycie prawa do lokalu nastąpiło w całości za środki z majątku wspólnego, to należałoby uznać, iż wchodzi ono do majątku wspólnego małżonków. Przesądza o tym rzeczywisty stan faktyczny. Najbardziej rozstrzygająca (choć nie w stu procentach) w tej kwestii jest treść księgi wieczystej. Jeżeli jednak w księdze wieczystej jako uprawniony do spółdzielczego prawa do lokalu jest wpisany tylko jeden z małżonków, a w rzeczywistości lokal został nabyty za środki wspólne i został objęty wspólnością ustawową, to istnieje tzw. niezgodność księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Jeżeli w umowie o ustanowienie spółdzielczego prawa do lokalu, zawartej przez jednego z małżonków znajduje się oświadczenie nabywcy, iż rzecz jest nabywana w ramach wspólności ustawowej (ta sytuacja była możliwa w zasadzie do 20 stycznia br.), to umowa jest wystarczającym dokumentem, by wpisać do księgi wieczystej także drugiego z małżonków. Jeżeli jednak w umowie brak takiego oświadczenia, to usunięcie niezgodności może nastąpić zasadniczo tylko na drodze postępowania sądowego. Jeżeli między małżonkami nie ma sporu, co do tego, że lokal jest wspólną własnością, a wpis drugiego małżonka nie nastąpił z powodu braku odpowiednich dokumentów, to możliwe wydaje się dokonanie tego wpisu na podstawie pisemnego oświadczenia obojga małżonków, że lokal jest objęty wspólnością majątkową małżeńską. Istnieje przy tym twierdzenie, zgodnie z którym oświadczenie takie nie musi mieć formy aktu notarialnego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika