Treść zaproszenia a wadliwość zwołania NWZW

Pytanie:

"Jako udziałowiec spółki z o.o. otrzymałem zaproszenie na Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Wspólników. W porządku obraz znalazło się miedzy innymi: 1. Zmiany w składzie zarządu 2. Rozpatrzenie propozycji zmian w umowie spółki 3. Uchwalenie nowego tekstu jednolitego umowy spółki 4.Podwyższenie kapitału zakładowego. Jako mniejszościowy udziałowiec (25%) obawiam się że zmiany mogą być dla mnie niekorzystne. Wraz z zaproszeniem nie otrzymałem propozycji uchwał więc nie mogę się dokładnie zapoznać z intencjami pozostałych wspólników. Czy w związku z nieotrzymaniem propozycji uchwał NWZW zostało zwołane skutecznie? Czy będę mógł później zaskarżyć podjęte na nim uchwały? Czy w takim razie powinienem, czy nie powinienem wziąć w nim udziału ? Oczywiście, że można zwołać kolejne NWZA, już z uchwałami, ale potrzebny mi jest czas do namysłu nad powstałą sytuacją."

Odpowiedź prawnika: Treść zaproszenia a wadliwość zwołania NWZW

Zgromadzenie wspólników zwoÅ‚uje siÄ™ za pomocÄ… listów poleconych lub przesyÅ‚ek nadanych pocztÄ… kurierskÄ…, wysÅ‚anych co najmniej dwa tygodnie przed terminem zgromadzenia wspólników. Zamiast listu poleconego lub przesyÅ‚ki nadanej pocztÄ… kurierskÄ…, zawiadomienie może być wysÅ‚ane wspólnikowi pocztÄ… elektronicznÄ…, jeżeli uprzednio wyraziÅ‚ na to pisemnÄ… zgodÄ™, podajÄ…c adres, na który zawiadomienie powinno być wysÅ‚ane.

Zgodnie z art. 238 § 2, w zaproszeniu należy oznaczyć dzieÅ„, godzinÄ™ i miejsce zgromadzenia wspólników oraz szczegółowy porzÄ…dek obrad. W przypadku zamierzonej zmiany umowy spółki należy wskazać istotne elementy treÅ›ci proponowanych zmian. Z powyższego zatem wynika, że do zaproszenia nie muszÄ… być doÅ‚Ä…czone teksty proponowanych uchwaÅ‚. Jedynie, jeżeli na zgromadzeniu ma nastÄ…pić zmiana umowy, powinno doÅ‚Ä…czyć siÄ™ istotne treÅ›ci zmian, które mogÄ… polegać nie na wskazaniu konkretnego zapisu umowy, lecz także na opisaniu proponowanych zmian. Należy w tym miejscu dodać, że w sprawach nieobjÄ™tych porzÄ…dkiem obrad nie można powziąć uchwaÅ‚y, chyba że caÅ‚y kapitaÅ‚ zakÅ‚adowy jest reprezentowany na zgromadzeniu, a nikt z obecnych nie zgÅ‚osiÅ‚ sprzeciwu dotyczÄ…cego powziÄ™cia uchwaÅ‚y.

Uchwała wspólników sprzeczna z umową spółki bądź dobrymi obyczajami i godząca w interesy spółki lub mająca na celu pokrzywdzenie wspólnika może być zaskarżona w drodze wytoczonego przeciwko spółce powództwa o uchylenie uchwały przez wspólnika, który głosował przeciwko uchwale, a po jej powzięciu zażądał zaprotokołowania sprzeciwu.

Natomiast wspólnik, który nie byÅ‚ obecny może zaskarżyć uchwaÅ‚Ä™ jedynie w przypadku wadliwego zwoÅ‚ania zgromadzenia wspólników lub też powziÄ™cia uchwaÅ‚y w sprawie nieobjÄ™tej porzÄ…dkiem obrad. Za wadliwie zwoÅ‚ane zgromadzenie uznać takie, które narusza art. 238 co do formy, treÅ›ci albo terminu rozesÅ‚ania. Jeżeli jednak wspólnik – pomimo wadliwego zwoÅ‚ania zgromadzenia, stawi siÄ™, nie może on powoÅ‚ywać siÄ™ na ten przepis. W takiej sytuacji pozostaje mu zaskarżenie uchwaÅ‚y po uprzednim gÅ‚osowaniu przeciw i zaprotokoÅ‚owaniu sprzeciwu. Z przedstawionego stanu faktycznego nie wynika, czy zostaÅ‚ Panu przedstawiona treść proponowanych zmian umowy spółki, jeżeli tak siÄ™ staÅ‚o, zgromadzenie nie jest zwoÅ‚ane wadliwie.

ReasumujÄ…c, jeżeli nie stawi siÄ™ Pan na zgromadzeniu, bÄ™dzie Pan mógÅ‚ zaskarżyć jedynie uchwaÅ‚Ä™, jeżeli to zgromadzenie byÅ‚o wadliwie zwoÅ‚ane lub jeżeli objÄ™to uchwaÅ‚Ä™ nieobjÄ™tÄ… porzÄ…dkiem obrad, a przeciwnym wypadku nie może Pan zaskarżyć uchwaÅ‚y. Natomiast, jeżeli bÄ™dzie Pan obecny na zgromadzeniu, bÄ™dzie mógÅ‚ Pan gÅ‚osować przeciwko uchwale, zażądać  jej zaprotokoÅ‚owania i ewentualnie zaskarżyć.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika