Tryb nakazowy

Pytanie:

Czy zaległości czynszowe powstałe na skutek nie opłacenia czynszu najmu, zużycia wody oraz śmieci wynikające z umowy najmu lub decyzji administracyjnej z lat 60-tych (tzw\"przydziału\") kwalifikują się do wystąpienia o nakaz zapłaty w trybie nakazowym. Czy istnieje odrębny formularz na złożenie takiego wniosku? Jeżeli tak to jaki ma symbol lub oznaczenie? W jakim maksymalnym terminie od złożenia nakazu w trybie nakazowym sędzia ewentualnie może \" przekierować sprawę\" z trybu nakazowego na normalny?

Masz inne pytanie do prawnika?

12.8.2010

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Tryb nakazowy

Bardzo proszę o zapoznanie się z treścią artykułu

W jaki sposób możesz uzyskać szybko wyrok przeciwko dłużnikowi? Nakaz zapłaty

 Jeśli dysponuje Pan jednym z czterech podanych w artykule dokumentów (np. wezwaniem do zapłaty i uznaniem długów), to można wnioskować o postępowanie nakazowe. Jeśli nie, to zasadne może być postępowanie upominawcze (decyduje o tym sąd, gdyż tu przesłanki są bardziej ocenne)  Kiedy można uzyskać nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym?

Złożenie wniosku na formularzu jest obowiązkowe m.in w postępowaniu uproszczonym.

Ale można z niego skorzystać także w innych postępowaniach. Jest to formularz P. Nie jest możliwe stwierdzenie, w jaki terminie sąd uzna, że dla sprawy jest właściwe postępowanie wnioskowane przez powoda lub uzna, że sprawę należy przekazać. Zależy to od indywidualnych okoliczności, w tym od ilości spraw w danym sądzie.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: