Udowodnienie fałszywości weksla

Pytanie:

"Zostałem pozwany o zapłatę z weksla w postępowaniu nakazowym. Sąd wydał wyrok wraz z rygorem natychmiastowej wykonalności. Trwa egzekucja, komornik zajął moje konta bankowe. Powód przedłożył w sądzie weksel, na którym jest podpis wyglądający na mój, aczkolwiek grafolog jednoznacznie nie potwierdził zgodności podpisu na wekslu z moim podpisem, ani też nie zaprzeczył, iż podpis jest sfałszowany. Jak wstrzymać egzekucję? Jak udowodnić, że nie podpisywałem takiego weksla?"

Odpowiedź prawnika: Udowodnienie fałszywości weksla

Z przedstawionego stanu faktycznego nie można jednoznacznie wywnioskować czy doszło jedynie do wydania nakazu zapłaty, od którego wniesiono zarzuty i ma się toczyć postępowanie sądowe na skutek ich wniesienia, a nakaz zapłaty nie traci mocy, zaś opinia grafologa była prywatną opinią. Czy może doszło już do wydania wyroku na skutek wniesienia zarzutów i przeprowadzenia postępowania dowodowego wraz z opinią grafologa, która nie wykazała fałszywości podpisu. W pierwszym przypadku w razie wniesienia zarzutów sąd może na wniosek pozwanego wstrzymać wykonanie nakazu. Udowodnienie zaś fałszywości weksla i znajdującego się tam podpisu może być wykazana zeznaniami świadków – co mało prawdopodobne, albo poprzez wykazanie w opinii grafologicznej - jednoznacznie, że podpis jest sfałszowany. W przypadku zaś wydania wyroku w oparciu o opinię, która nie potwierdza zgodności podpisu ani nie zaprzecza jego fałszywości, lecz nie wskazuje jednoznacznie, że jest on fałszywy sąd w ramach swobodnej oceny dowodów ma prawo ocenić taki środek dowodowy w postaci opinii biegłego. Można stwierdzić, że takie sformułowanie jakie podane zostało w opinii biegłego nie udowadnia faktu podrobienia podpisu. Okoliczność podrobienia podpisu można wykazywać poprzez zeznania świadków. W przypadku wydania wyroku można wnieść od niego apelację do Sądu wyższej instancji za pośrednictwem sądu, który wydał orzeczenie w terminie 14 dni od doręczenia wyroku z uzasadnieniem. Wniosek o doręczenie wyroku z uzasadnieniem należy złożyć w ciągu 7 dni od ogłoszenia sentencji orzeczenia. Poza tym pozwanemu przysługuje powództwo przeciwegzekucjyne.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Przemek 2019-09-13 05:24:13

    Dwoje żyrantów podpisało sie niby na wekslu ( w tym moja mama ), po kilku latach okazało sie ze podpis 1 zyranta jest sfałszowany . Moja mama w tym czasie zmarła i sprawa trafiła do sądu i sad stwierdził ze jeden podpis jest sfałszowany a mojej mamy jest ok. Tata z tym sie nie zgodził i 2 grafolog stwierdził ze w 99% to nie jest podpis mojej mamy . W tym czasie zmarł 2 zyrant którego podpis był sfałszowany . Sprawa od ponad 4 lat jest nie rozwiązana , mam takie pytanie czy dług bedzie musiał splacac moj tata bo moim zdanie ta kobieta co jej moja mama niby zyrowała miala zostac aresztowana tylko wplacila kaucję 21000tys . dodam tez ze ta kobieta wziela pozyczke w innym miescie niz nasze a podpis na wekslu jest niby mojej mamy a moja mama była w tym dniu w pracy a nie w oddalonym o 50 km innym miescie co ptwierdziły jej kolezanki z pracy i lista obecnosci


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika