Udział psychologa w przesłuchaniu pokrzywdzonego

Pytanie:

"Jestem ofiarą przemocy i fakt ten zgłosiłam na komisariacie, w wyniku czego prowadzone jest dochodzenie. Nie podobają mi się działania Policji w stosunku do mnie i moich małoletnich dzieci, również mających status pokrzywdzonych w sprawie. Napisałam w związku z tym pismo do prokuratury. Od prowadzącego prokuratora otrzymałam pisemną informację, iż po zwrocie akt przez biegłego psychologa, prokurator ustosunkuje sie do mojego pisma. Chwilę później wezwano mnie na komisariat i po raz kolejny (piąty) przepytywano na ten sam temat. Obecna przy tym przesłuchaniu była biegła psycholog, która w oparciu o nie sporządziła opinię sądowo-psychologiczną, wpisując w nią informacje "zaczerpnięte z akt", których tam nie ma i w ogóle są niezgodne z prawdą. Czy powinnam była być powiadomiona wcześniej, ze Policja wystąpiła o takie badanie i czy powinnam była wyrazić zgodę? Czy taka opinia mająca w moim odczuciu braki merytoryczne może być brana pod uwagę?"

Odpowiedź prawnika: Udział psychologa w przesłuchaniu pokrzywdzonego

Zgodnie z art. 192 § 2 kodeksu postępowania karnego jeżeli istnieje wątpliwość co do stanu psychicznego świadka, jego stanu rozwoju umysłowego, zdolności postrzegania lub odtwarzania przez niego postrzeżeń, sąd lub prokurator może zarządzić przesłuchanie świadka z udziałem biegłego lekarza lub biegłego psychologa, a świadek nie może się temu sprzeciwić.

Nie wydaje się zasadne uznanie obowiązku Policji do powiadomienia świadka o tym, że wystąpiła o przesłuchanie z udziałem biegłego. Inaczej jest jednak w przypadku samego zarządzenia o przeprowadzeniu takiego przesłuchania. Gdyby zarządzenie takie zapadło poza rozprawą, wówczas strona powinna być powiadomione o jego treści.

Zgodnie z art. 7 kpk organy postępowania kształtują swe przekonanie na podstawie wszystkich przeprowadzonych dowodów, ocenianych swobodnie z uwzględnieniem zasad prawidłowego rozumowania oraz wskazań wiedzy i doświadczenia życiowego. Nie oznacza to jednak, że nie może Pani kwestionować prawidłowości przeprowadzenia określonego dowodu. Może Pani zgłosić swoje zastrzeżenia, które organ również będzie zobowiązany wziąć pod uwagę przy wydawaniu orzeczenia końcowego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika