Udzielenie urlopu wypoczynkowego "z góry"

Pytanie:

"Z pracownikiem została zawarta pierwsza, trzymiesięczna umowa o pracę w danym zakładzie pracy. Jeśli z tym pracownikiem podpisana jest druga umowa o pracę, tym razem na rok (z zachowaniem ciągłości pracy po tej umowie trzymiesięcznej, która kończy się 30 czerwca, to czy pracownik ten ma prawo do wykorzystania urlopu wypoczynkowego "z góry", tj. za okres, który dopiero w tym roku przepracuje? "

Odpowiedź prawnika: Udzielenie urlopu wypoczynkowego "z góry"

Zgodnie z art. 153 kodeksu pracy pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku (1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu za dany rok kalendarzowy).  Prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym. Naszym zdaniem, cytowany powyżej przepis ma to znaczenie, że pracownik nie może żądać udzielenia urlopu w większym wymiarze niż określony w przepisie.  Nie ma natomiast przeszkód, by urlop został mu udzielony w wymiarze większym (za okres który pracownik dopiero przepracuje), jeżeli tylko pracodawca wyrazi na to zgodę (czyli aby skorzystał z urlopu udzielonego "z góry"). 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika