Czy umowa dożywocia musi być zawarta w postaci aktu notarialnego?

Pytanie:

"Czy umowa dożywocia musi być zawarta w postaci aktu notarialnego, czy może być inna forma spisania takiej umowy? Jeżeli tak, to jaka? "

Odpowiedź prawnika: Czy umowa dożywocia musi być zawarta w postaci aktu notarialnego?

Zgodnie z artykułem 908 § 1 kodeksu cywilnego umowa dożywocia to taka umowa w której w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązuje się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie. Ponieważ zaś zgodnie z artykułem 158 kodeksu cywilnego  umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości, a także umowa przenosząca własność nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego; to tym samym umowa dożywocia musi być zawarta w formie aktu notarialnego.

Zobacz również: Umowa dożywocia - na czym polega i jak zawrzeć umowę dożywocia?

 


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika