Umowa dożywocia a zbycie nieruchomości

Pytanie:

Czy zbycie nieruchomości w której zamieszkuje osoba uprawniona z umowy dożywocia powoduje rozwiązanie takiej umowy?

Masz inne pytanie do prawnika?

14.11.2011

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Umowa dożywocia a zbycie nieruchomości

Zbycie nieruchomości, zarówno w przypadku umowy dożywocia jak i służebności mieszkania, nie powoduje wygaśnięcia uprawnienia danej osoby do dalszego mieszkania w danym lokalu.
Jednakże w przypadku umowy dożywocia, w razie zbycia nieruchomości dożywotnik może domagać się zamiany prawa dożywocia na dożywotnią rentę odpowiadającą wartości tego prawa (art. 914 k.c.).

W razie zbycia nieruchomości obciążonej prawem dożywocia nabywca ponosi także osobistą odpowiedzialność za świadczenia tym prawem objęte, chyba że stały się wymagalne w czasie, kiedy nieruchomość nie była jego własnością (art. 910 § 2 k.c.).

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

zadośćuczynienie za niewłaściwy mandat

25.7.2018 przez: naranja0

Proces o zniesławienie-czy warto??

11.6.2018 przez: Ralfl

Darmowe porady prawne przez telefon

25.5.2018 przez: igormaster

działanie na niekorzyść firmy

4.5.2018 przez: gabi2288