Umowa zlecenia a umowa o świadczenie usług

Pytanie:

"Czym różni się umowa zlecenia od umowy o świadczenie usług?"

Odpowiedź prawnika: Umowa zlecenia a umowa o świadczenie usług

W pierwszej kolejności należy wskazać, iż zgodnie z art. 750 Kodeksu cywilnego do umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami, stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu. Przy czym "odesłanie z art. 750 znajdzie zastosowanie wówczas, gdy przedmiotem umowy jest dokonanie czynności faktycznej jako usługi, a nie jest ona ponadto unormowana w przepisach dotyczących zarówno umów nazwanych w samym Kodeksie (np. o dzieło, agencyjnej, komisu, przewozu, spedycji, przechowania, składu), jak i -np. w przypadku umowy o pracę -w innych aktach, nawet poza prawem cywilnym (por. wyrok SN z 17 maja 1995 r., I PRN 14/95, OSNAPiUS 1995, nr 21, poz. 263).Zgodnie z utrwaloną wykładnią stosowanie odpowiednio przepisów oznacza uwzględnienie specyfiki konkretnej sytuacji, a więc może to być stosowanie wprost, z dostosowującym do okoliczności zmodyfikowaniem, a nawet wyłączenie dopuszczalności stosowania określonych przepisów ze względu na odmienne cechy danego przypadku. Oznacza to, że przepsiy dotyczące umowy zlecenia nie zawsze będą stanowiły podstawę wykładni tego typu umowy. Jak wskazał Sąd Najwyższy "ustalenie zgodnego zamiaru stron wyrażającego się w umowie nie pozwala na ograniczenie zabiegów interpretacyjnych tylko do jednego postanowienia umowy, ale wymaga uwzględnienia całego jej kontekstu. Sposób wykonywania zobowiązania o charakterze trwałym także stanowi przydatną wskazówkę interpretacyjną rzeczywistej woli stron"1

Analizując każdą tego typu umowę należy zwrócić uwagę czy nie zawiera ona w sobie elementów w istocie różnych umów, np. umowy zlecenia i o dzieło. W takim bowiem wypadku wykładnia poszczególnych jej postanowień będzie mogła zostać dokonana w oparciu o przepisy dotyczące umów uregulowanych. W szczególności odnosi się do umów o pracę.

1Wyrok Sądu Najwyższego -Izba Cywilna z dnia 23 stycznia 2007 r., V CSK 377/2007


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika