Uprawnienie do przebywania w lokalu a meldunek

Pytanie:

Jaka jest podstawa prawna, którą kieruje się urzędnik odmawiajacy mi możliwości zameldowania się w lokalu zakupionym przeze mnie od spółdzielni mieszkaniowej i żądający zaświadczenia w/w spółdzielni o prawie do lokalu - posiadam umowe o zakupie lokalu a to podobno nie wystarczy.

Masz inne pytanie do prawnika?

8.7.2002

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Uprawnienie do przebywania w lokalu a meldunek

Przy zameldowaniu na pobyt stały lub czasowy trwający ponad 2 miesiące nie jest już konieczne przedstawianie potwierdzenie uprawnienia do przebywania w lokalu (pomieszczeniu), w którym ma nastąpić zameldowanie. Na mocy bowiem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 27 maja 2002 r., sygn. akt K. 20/01.(Dz. U. Nr 78, poz. 716) art. 9 ustęp 2 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych ustanawiający obowiązek przedstawienia takiego potwierdzenia utracił moc obowiązującą jako niezgodny z konstytucją z dniem 19 czerwca 2002 r. W związku z tym urzędnik nie może już obecnie odmówić możliwości zameldowania w lokaku z powodu nie dostarczenia mu potwierdzenia do przebywania w tym lokalu.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Wymeldowanie pełnoletniego dziecka.

3.11.2019 przez: T18553

problem z synem

3.6.2018 przez: dorotawl

Zameldowanie

22.2.2018 przez: -