VAT od prowizji w ramach umowy przedstawicielskiej

Pytanie:

"Jesteśmy firmą współpracującą z niemieckim producentem maszyn w ramach umowy agencyjnej, na zasadach wyłączności. Część transakcji realizujemy na rachunek własny i tu sprawa jest jasna, od kontraktów na dostawę maszyn o wartości powyżej określonej kwoty otrzymujemy prowizję. Firma jest podawana na stronie internetowej niemieckiego producenta maszyn jako przedstawiciel w Polsce, ale nie została z nią formalnie podpisana umowa przedstawicielska. Bierzemy udział w akcjach akwizycyjnych, imprezach targowych, wszystkich uzgodnieniach technicznych i negocjacjach handlowych, aczkolwiek nie prowadzimy ich samodzielnie, a jeśli tak, to firma niemiecka, zastrzega sobie prawo do ostatniego słowa i ona zawiera transakcję z klientem. Nasza prowizja jest wkalkulowana w wartość kontraktu zawieranego z kupującym polskim podmiotem gospodarczym. Od tej kwoty firma niemiecka odprowadza podatek VAT w Niemczech. Naszym zdaniem płacenie przez nas podatku VAT od tej kwoty byłoby sprzeczne z zasadą o unikaniu podwójnego opodatkowania (ta sama kwota opodatkowana w Niemczech i w Polsce). Czy przy wyżej opisanej sytuacji od przekazanej prowizji uzyskanej w ramach działalności polskiej firmy, działającej na zasadach umowy agencyjnej wyłącznej (zakres działań zgodny z powyższym opisem), jako pośrednika w sprzedaży maszyn niemieckiego producenta, należy odprowadzać podatek VAT (prowizja jest wkalkulowana w wartość kontraktu i VAT odprowadza w Niemczech firma niemiecka)? Prosimy o podanie odpowiedniej podstawy prawnej."

Odpowiedź prawnika: VAT od prowizji w ramach umowy przedstawicielskiej

Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), miejscem dostawy towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy ich nabywcę lub przez osobę trzecią – jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki.

Jak stanowi art.27 ust. 1 ww. ustawy, w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności- miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Zgodnie z art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. c ww. ustawy, w przypadku usług wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z dostawą towarów, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce dokonania dostawy towarów, z zastrzeżeniem ust. 6.

W przypadku gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym zgodnie z ust. 5 ma miejsce świadczenia usługa, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer (art. 28 ust. 6). Odnosząc powyższą regulację prawną do opisanego stanu faktycznego, należy stwierdzić, iż w przypadku usługi pośrednictwa związanej bezpośrednio z dostawą towarów, a świadczonej w imieniu i na rzecz kontrahenta niemieckiego, który podał wnioskodawcy numer identyfikacji wydany dla potrzeb podatku od wartości dodanej, miejscem świadczenia i tym samym opodatkowania będzie - zgodnie z art. 28 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług - terytorium Niemiec. Usługa pośrednictwa - bezpośrednio związana z dostawą towaru - nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika