VAT od usług świadczonych za granicą

Pytanie:

Na zlecenie firmy słowackiej wykonaliśmy usługę na terenie Słowacji polegającą na pomiarach (emisji zanieczyszczeń). Większość zadania to pomiary na Słowacji, ale drobna część to też analiza laboratoryjna plus opracowanie sprawozdania wykonane w Polsce. Sprawozdanie zostaje przekazane firmie Słowackiej i tam też będzie wykorzystane. W jaki sposób (według jakiej stawki) zafakturować VAT dla tej usługi?

Masz inne pytanie do prawnika?

11.2.2005

Zespół<br />e-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: VAT od usług świadczonych za granicą

Aby stwierdzić jaka stawka ma zastosowanie w omawianej sytuacji, ustalić przede wszystkim należy miejsce świadczenia przedmiotowych usług, a w konsekwencji państwo opodatkowania.

W naszej ocenie przedmiotowe usługi należy uznać za usługi dostarczania informacji, o których mowa w art. 27 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Są to zatem tzw. usługi niematerialne, których miejsce świadczenia w przypadku ich świadczenia na rzecz unijnego podatnika VAT znajduje się w państwie siedziby tego podatnika. Świadczona przez Państwa usługa nie podlega zatem opodatkowaniu w Polsce, lecz na Słowacji. Należy zatem wystawić fakturę uproszczoną, o której mowa w § 30 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971), a więc fakturę bez stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem.

Faktury takiej nie ujmuje się w prowadzonej ewidencji oraz nie rozlicza w deklaracji VAT (zaznaczyć jednak należy kwadrat pierwszy w poz. 56 deklaracji VAT-7).

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Auto kupione w kraju bez opłaconej akcyzy.

31.3.2020 przez: wunderwafe