Wartość przedmiotu zaskarżenia

Pytanie:

"Bank wytoczył mi powództwo przeciwegzekucyjne żądając zwolnienia zajętych towarów dłużnika i twierdząc, że są one przywłaszczone na rzecz tego banku. Wyrok sądu I instancji częściowo uwzględnił to powództwo a ja wniosłem apelację bo według mnie jest ono całkowicie bezpodstawne. Rzeczy zajęte przez komornika do których bank rości sobie prawo ujęte są w wykazie, przy każdej rzeczy podana jest jej cena. Sąd wymienił te rzeczy, które należy zwolnić i te w zakresie których powództwo oddalił. Otrzymałem właśnie pismo z sądu, w którym wzywa mnie do oznaczenia wartości przedmiotu zaskarżenia, pod rygorem odrzucenia apelacji. Czy wartością przedmiotu zaskarżenia będzie łączna wartość tych przedmiotów, które sąd nakazał zwolnić spod egzekucji? "

Odpowiedź prawnika: Wartość przedmiotu zaskarżenia

Jak stanowi przepis art. 368 § 2 kodeksu postępowania cywilnego, w sprawach o prawa majątkowe należy oznaczyć wartość przedmiotu zaskarżenia. Brak w skardze apelacyjnej oznaczenia wartości przedmiotu zaskarżenia jest brakiem formalnym, który spowoduje wezwania skarżącego do uzupełnienia (pod rygorem odrzucenia apelacji).

Co do zasady wartość przedmiotu zaskarżenia nie może być wyższa niż wartość przedmiotu sporu (chyba że powód rozszerzył powództwo albo sąd orzekł ponad żądanie). Wartość przedmiotu zaskarżenia nie musi być jednak zgodna z wartością przedmiotu sporu, gdyż skarżący może zaskarżyć wyrok sądu I instancji tylko w części. W tych wypadkach wartość przedmiotu zaskarżenia stanowi wartość zaskarżonej części wyroku, będzie zatem niższa od wartości przedmiotu sporu.

Skoro zatem skarży Pan orzeczenie sądu tylko w części (dotyczącej tych przedmiotów, które sąd spod egzekucji zwolnił), to powinien Pan oznaczyć wartość przedmiotu zaskarżenia jako wartość tej zaskarżonej części (wartość przedmiotów, które sąd wyjął spod egzekucji).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika