Warunki wniesienia skargi konstytucyjnej według ustawy o Trybunale Konstytucyjnym

Pytanie:

"Jakie są warunki wniesienia skargi konstytucyjnej według ustawy o Trybunale Konstytucyjnym?"

Odpowiedź prawnika: Warunki wniesienia skargi konstytucyjnej według ustawy o Trybunale Konstytucyjnym

Skarga konstytucyjna może być wniesiona po wyczerpaniu drogi prawnej, o ile droga ta jest przewidziana, w ciągu 3 miesięcy od doręczenia skarżącemu prawomocnego wyroku, ostatecznej decyzji lub innego ostatecznego rozstrzygnięcia.

Skargę Trybunał rozpoznaje na zasadach i w trybie przewidzianym dla rozpoznawania wniosków o stwierdzenie zgodności ustaw z Konstytucją oraz innych aktów normatywnych z Konstytucją lub ustawami.

Skarga poza wymaganiami dotyczącymi pisma procesowego (Art. 125 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego) powinna zawierać:

1) dokładne określenie ustawy lub innego aktu normatywnego, na podstawie którego sąd lub organ administracji publicznej orzekł ostatecznie o wolnościach lub prawach albo obowiązkach określonych w Konstytucji i w stosunku do którego skarżący domaga się stwierdzenia niezgodności z Konstytucją,

2) wskazanie, jakie konstytucyjne wolności lub prawa i w jaki sposób - zdaniem skarżącego - zostały naruszone,

3) uzasadnienie skargi, z podaniem dokładnego opisu stanu faktycznego.

Do skargi należy załączyć wyrok, decyzję lub inne rozstrzygnięcie, z podaniem daty jej doręczenia, wydane na podstawie zakwestionowanego aktu normatywnego. Ponadto pamiętać należy, iż skargę i (ewentualne) zażalenie na postanowienie o odmowie nadania skardze dalszego biegu powinno być sporządzone przez adwokata lub radcę prawnego.



Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • eugeniusz rosink 2016-06-20 22:39:06

    moj syn przyjol spadek po matce a drugi syn zaginol sad ustalil kuratora i ten tez przyjol spadek niemnial mozliwosci wyrazenia swojej woli czy to jest zgodne z prawem sad najwyszy mowi ze tak prosze o odpowiedz


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika