Wcześniejsza wypłata wynagrodzenia za pracę

Pytanie:

"W regulaminie pracy publicznego ZOZ istnieje zapis, iż wynagrodzenie wypłacane jest z dołu do dnia 5-go miesiąca. Zmiana terminu wypłaty wynagrodzeń powinna być uzgodniona ze związkami zawodowymi. W związku ze składaniem wniosku o kredyt do banku, dyrektor chciałby wypłacić wynagrodzenia nieco wcześniej niż zwykle - 28 września (zwykle wypłacane były 2-3 następnego miesiąca). Czy w tej sytuacji (w regulaminie jest zapis dokładnie taki jak podano wyżej) dyrektor musi uzgadniać wcześniejszą wypłatę ze związkami, czy można uznać że jest to i tak wypłata z dołu dokonana prze dn. 5 następnego miesiąca? Czy zgodna z prawem byłaby wypłata 2 razy w ciągu jednego miesiąca - wynagrodzenia były wypłacone 3 września za sierpień i byłyby wypłacone 28 września za wrzesień? "

Odpowiedź prawnika: Wcześniejsza wypłata wynagrodzenia za pracę

Zgodnie z art. 85 kodeksu pracy wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Jeżeli ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia za pracę jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym. 

Zgodnie z art. 86 pracodawca jest obowiązany wypłacać wynagrodzenie w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy. Wypłaty wynagrodzenia dokonuje się w formie pieniężnej; częściowe spełnienie wynagrodzenia w innej formie niż pieniężna jest dopuszczalne tylko wówczas, gdy przewidują to ustawowe przepisy prawa pracy lub układ zbiorowy pracy. Obowiązek wypłacenia wynagrodzenia może być spełniony w inny sposób niż do rąk pracownika, jeżeli tak stanowi układ zbiorowy pracy lub pracownik uprzednio wyrazi na to zgodę na piśmie. Przepisy te mają na celu między innymi zapewnienie pracownikowi możliwości pobrania wynagrodzenia przez określenie konkretnego miejsca i czasu.  

Naszym zdaniem powyższe przepis mogą zostać odpowiednio uzupełnione (zgodnie z art. 300 kp) przez przepisy kodeksu cywilnego, w szczególności art. 457 kc, zgodnie z którym termin spełnienia świadczenia oznaczony przez czynność prawną poczytuje się w razie wątpliwości za zastrzeżony na korzyść dłużnika. Ponadto jak stanowi art. 450 kc wierzyciel nie może odmówić przyjęcia świadczenia częściowego, chociażby cała wierzytelność była już wymagalna, chyba że przyjęcie takiego świadczenia narusza jego uzasadniony interes. Zwracamy uwagę, iż przepisy kodeksu pracy ograniczają nie tyle możliwość częściowej wypłaty wynagrodzenia, co możliwość jego wypłaty w formie niepieniężnej.  

W związku z tym należałoby uznać za dopuszczalne dokonanie wypłaty wynagrodzenia za dany miesiąc w terminie wcześniejszym, ale po zakończeniu tego miesiąca. Wypłata przed zakończeniem miesiąca rodzi problemy choćby w takiej sytuacji, gdy w ostatnim dniu pracownik idzie na zwolnienie chorobowe. Proszę zwrócić uwagę, iż przepisy kodeksu pracy (art. 87 par. 7) ograniczają możliwość odliczenia z wynagrodzenia tylko do kwot (w pełnej wysokości) wypłaconych w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia. A pracodawca może potrącać inne swoje należności (nie potwierdzone wyrokiem) tylko za zgodą pracownika.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika