Wniosek o odroczenie kary pozbawienia wolności

Pytanie:

"Dana osoba została skazana prawomocnym wyrokiem sądu na karę pozbawienia wolności.Aktualnie otrzymała wezwanie do stawienia się w areszcie w danym terminie. Czy można jeszcze napisać do sądu wniosek o odroczenie kary pozbawienia wolności? Czy razem z tym wnioskiem należy informować sąd, ze otrzymano już wezwanie do stawienia się w terminie do aresztu? Czy w takim przypadku wniosek taki sąd rozpozna jeszcze przed upływem terminu do stawienia się w areszcie? "

Odpowiedź prawnika: Wniosek o odroczenie kary pozbawienia wolności

Zgodnie z kodeksem karnym wykonawczym postępowanie wykonawcze wszczyna się bezzwłocznie, gdy orzeczenie stało się wykonalne. Gdy postępowanie znajduje się na etapie wykonawczym, a wyrok skazujący jest prawomocny i jako taki podlega wykonaniu (art.9). Co do zasady orzeczenie staje się wykonalne z chwilą uprawomocnienia. Skazany może zostać osadzony w zakładzie karnym zanim sąd zdecyduje o ewentualnym odroczeniu kary pozbawienia wolności. Złożenie wniosku o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności nie wstrzymuje wykonania wyroku. Jeżeli złoży się taki wniosek już przebywając w zakładzie karnym- to wniosek taki zostanie potraktowany jako wniosek o udzielenie przerwy w wykonaniu kary i jako taki zostanie rozpoznany.  Składając wniosek o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności sąd powinien być poinformowany kiedy skazany ma się stawić w zakładzie karnym. Informacje takie znajdują się w dokumentach dotyczących sprawy. Lepiej nie próbować ich zatajać- postępowanie takie nie jest dobrze odbierane przez sąd.

Sąd może odroczyć wykonanie kary pozbawienia wolności na okres do 6 miesięcy, jeżeli natychmiastowe wykonanie kary pociągnęłoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki, a także w razie wystąpienia okoliczności, gdy w szczególnie uzasadnionych wypadkach dyrektor zakładu karnego lub aresztu śledczego może umieścić osadzonych, na czas określony, w warunkach, w których powierzchnia w celi na jedną osobę wynosi mniej niż 3 m2. Wykonanie kary pozbawienia wolności w wypadku choroby psychicznej lub innej ciężkiej choroby uniemożliwiającej wykonywanie tej kary sąd odracza do czasu ustania przeszkody. Za ciężką chorobę uznaje się taki stan skazanego, w którym umieszczenie go w zakładzie karnym może zagrażać życiu lub spowodować dla jego zdrowia poważne niebezpieczeństwo.

Proszę zapoznać się ze wzorem wniosku: Wniosek o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności




Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika