Wniesienie wkładu do spółki cywilnej

Pytanie:

Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, chciałbym przekształcić ją w spółkę cywilną. Czy mogę przenieść wyposażenie i środki trwałe do spółki np. w formie aportu nie odprowadzając podatku do Urzędu Skarbowego (VAT i podatku dochodowego) za wyposażenie i środki trwałe?

Masz inne pytanie do prawnika?

11.1.2006

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Wniesienie wkładu do spółki cywilnej

Zgodnie z ugruntowanym stanowiskiem organów podatkowych wniesienie do spółki cywilnej wkładu w postaci majątku wykorzystywanego dotychczas w indywidualnej działalności gospodarczej (środków trwałych, wyposażenia) nie jest traktowane jako ich odpłatne zbycie w rozumieniu art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku dochodowym z tytułu wniesienia składników majątku do spółki cywilnej (tak: postanowienie Urzędu Skarbowego w Leżajsku z dnia 28 lutego 2005 r., US-PD/411/1/2005; postanowienie Urzędu Skarbowego w Zambrowie z dnia 15 marca 2005 r., DFI/415-2/05/WB).

Wniesienie wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki prawa handlowego lub cywilnego jest zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług (§ 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 970, ze zm.). Wniesienie wkładu do spółki cywilnej w postaci środków trwałych czy wyposażenia nie powoduje zatem obowiązku zapłaty podatku od towarów i usług (VAT) ani po stronie wspólnika wnoszącego wkład, ani po stronie spółki, do której wkład jest wnoszony.

 

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: