Wniosek o przywrócenie terminu

Pytanie:

"Otrzymałam nakaz zapłaty. Wniosłam sprzeciw do sądu za pośrednictwem poczty, ale sąd odmówił przyjęcia z uwagi na to że pod nadanym przeze mnie adresem funkcjonują dwa sądy(pieczątka sądu ,, odmowa przyjęcia ze względu na to, że pod adresem istnieją dwa sądy (chodzi o sąd w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej)Czy w tej sytuacji tracę prawo do ponownego złożenia sprzeciwu? Minął już w tej chwili okres, w czasie którego mogłam taki sprzeciw wnieść do sądu. "

Odpowiedź prawnika: Wniosek o przywrócenie terminu

Zakładamy, że nakaz zapłaty został wydany w postępowaniu upominawczym w związku z czym przysługiwało Pani uprawnienie do wniesienia od niego sprzeciwu ( a nie tzw. zarzutów, które wnosi się od nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu nakazowym, a ten tryb jest nieco inny).

Na wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty pozwany ma 2 tygodnie, zgodnie z art. 502 § 1 kodeksu postępowania cywilnego. Zaś stosownie do art. 503§ 1 zd. 1 k.p.c. pismo zawierające sprzeciw wnosi się do sądu, który wydał nakaz zapłaty, a w przypadku nakazu wydanego przez referendarza sądowego - do sądu, przed którym wytoczono powództwo. Sprzeciw będzie nieskuteczny jeśli pozwany wniesie go uchybiając powyższym dyspozycjom i sąd tak sprzeciw odrzuci, zgodnie z 504§1 k.p.c.  

W sytuacji odmowy przyjęcia sprzeciwu przez sąd z powodu niewłaściwego oznaczenia adresata, możliwe byłoby po prostu ponowne wysłanie pisma, z właściwym oznaczeniem sądu, gdyby dwutygodniowy termin na wniesienie środka odwoławczego nie zakończył biegu.  Jednakże w opisanej przez Panią sytuacji taki sposób nie osiągnie rezultatu z racji na upływ terminu. Jedynym rozwiązaniem będzie ponowne wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu. Sąd przywróci termin jeżeli strona nie dokonała czynności w terminie bez swojej winy. W orzecznictwie i doktrynie przyjmuje się, że takimi niezawinionymi okolicznościami są np. choroba strony, jej pełnomocnika, klęska naturalna czy katastrofa, aczkolwiek zawsze ocena zawinienia zależy od okoliczności konkretnej sprawy i zachowania strony od której wymagana jest staranność osoby rzetelnie dbającej o swoje interesy. We wniosku o przywrócenie terminu należy uprawdopodobnić okoliczności uzasadniające wniosek. tj. przytoczyć twierdzenia i wskazać okoliczności uzasadniające, z których wynika przekonanie o prawdziwości tych twierdzeń strony.  

Jednocześnie należy zaznaczyć, że dziwi zachowanie sądu, gdyż wydaje się iż powinien on w trybie art. 200 §1 k.p.c stwierdzić postanowieniem swoją niewłaściwość i przekazać sprawę sądowi właściwemu albo też potraktować niewłaściwe oznaczenie adresata jako brak formalny pisma i wówczas w trybie art. 130 §1 k.p.c, na mocy zarządzenia przewodniczącego wezwać do uzupełnienia pisma.

Reasumując, należy stwierdzić, że może Pani ponownie dokonać czynności procesowej jeśli wraz z nią wniesie Pani o przywrócenie terminu do jej dokonania. W razie uwzględnienia wniosku przez sąd, rozpatrzony zostanie sprzeciw od nakazu zapłaty.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • jarek 2013-02-02 09:30:39

    oczywiście,że dziwi postępowanie sądu,a nawet jest niezgodne z przepisami.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika