Wspólność łączna w spółce cywilnej

Pytanie:

"Jak należy rozumieć sformułowanie "bezudziałowy charakter wspólności łącznej" w przypadku wspólników spółki cywilnej, gdy chodzi o nieruchomość, jako majątek łączny spółki?"

Odpowiedź prawnika: Wspólność łączna w spółce cywilnej

Spółka cywilna - jako forma prowadzenia działalności gospodarczej - należy do jednego z typu umów przewidzianych w prawie cywilnym. Jest organizacją wspólników, związanych wspólnością w celu gospodarczego i współwłasnością łączną w odniesieniu do zgromadzonego majątku spółki. Charakteryzuje się ona tym, iż majątek wniesiony przez tworzących ją wspólników staje się współwłasnością łączną (bezudziałową) wspólników. Charakter tej współwłasności opisuje art. 863 kodeksu cywilnego. Przewiduje on, że wspólnik nie może rozporządzać udziałem we wspólnym majątku wspólników ani udziałem w poszczególnych składnikach tego majątku. W czasie trwania spółki wspólnik nie może domagać się podziału wspólnego majątku wspólników.

Przyjmując, że "majątek" spółki cywilnej stanowi nieruchomość, bezudziałowy charakter wspólności łącznej oznacza w praktyce, że nieruchomość ta pozostaje współwłasnością wspólników, lecz żaden wspólnik nie jest wyłącznym właścicielem jej części i nie może rozporządzać żadną częścią tejże nieruchomości. Innymi słowy, nie można np. uznać, że jeden ze wspólników jest właścicielem 1/2 tej nieruchomości, a drugi z nich - pozostałej 1/2 części. Współwłasność łączna oznacza, że zarówno jeden, jak i drugi współwłaściciel jest wyłącznym właścicielem całej nieruchomości. W trakcie trwania spółki cywilnej wykluczone jest, aby którykolwiek ze wspólników posiadał ułamkowo oznaczony udział w przedmiocie współwłasności (nieruchomości) i mógł tym udziałem rozporządzać.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika