Współwłasność konkubentów

Pytanie:

"Podpisujemy z konkubentem umowę kupna mieszkania, na które bierzemy wspólny kredyt. Będzie to na zasadzie współwłasności ułamkowej. Od czego zależy wielkość tego ułamka i jakie rodzi to konsekwencje?"

Odpowiedź prawnika: Współwłasność konkubentów

Przy zakupie danego przedmiotu na współwłasność, kwestia ustalenia wielkości udziałów może być dowolnie uzgodniona pomiędzy kupującymi - przyszłymi współwłaścicielami. Z reguły, w celu uniknięcia nieporozumień, przy ustalaniu proporcji w jakich dane osoby będą współwłaścicielami bierze się pod uwagę wysokość środków zaangażowanych przez każdego z przyszłych współwłaścicieli.
Wielkość udziału wpływa na możliwość podejmowania decyzji dotyczącej wspólnego przedmiotu jak również ma znaczenie przy ewentualnym znoszeniu współwłasności. Proszę równiez pamiętać, że każdy ze współwłaścicieli może zbyć  (np. sprzedać) swój udział na rzecz innej osoby.

Jeżeli chodzi o zarząd wspólną nieruchomością to można wyróżnić tzw. czynności przekraczające zwykły zarząd jak i czynności zwykłego zarządu. Do dokonania czynności należących do pierwszej kategorii konieczna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli. Natomiast do czynności zwykłego zarządu konieczna jest zgoda większości współwłaścicieli. W braku takiej zgody każdy ze współwłaścicieli może żądać upoważnienia sądowego do dokonania czynności. Większość współwłaścicieli oblicza się według wielkości udziałów.Bardziej szczegółowe kwestie dotyczące zarządu wspólną rzeczą przez współwłaścicieli zostały szczegółowo omówione w poradzie: A jeśli nie jesteś jedynym właścicielem... - Co może współwłaściciel?

Jeżeli chodzi natomiast o ewentualne zniesienie współwłasności to wielość udziałów ma znaczenie np. w sytuacji gdy istnieje spór co do wzajemnych rozliczeń pomiędzy współwłaścicielami. Przykładowo, jeżeli w drodze zniesienia współwłasności przyznaje się nieruchomość jednemu ze współwłaścicieli to ta osoba jest obowiązana do spłaty drugiego współwłaściciela. To jaką kwotę będzie musiała spłacić zależy od udziału, a dokładniej od jego wartości w stosunku do ceny całej nieruchomości - spłacanego współwłaściciela nieruchomości. Przykładowo , jeżeli udziały wynoszą po 50% to osoba, której przyznano nieruchomość będzie spłacała drugiej osobie 50% wartości nieruchomości. Przy spornym znoszeniu współwłasności sąd bada również czy osoba, której przyznaje się mieszkanie na własność ma możliwość spłaty drugiego współwłaściciela. Z reguły, przy podobnych możliwościach majątkowych łatwiej jest dokonać spłaty osobie, która ma większy udział, a więc ma mniejszą kwotę do spłacenia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika