Wydanie uzyskanych korzyści

Pytanie:

"Jeden z moich klientów narusza moje prawo autorskie do marki, za którą nie dokonał zapłaty. Nie reaguje na propozycje polubownego rozwiązania sporu, więc postanowiłem wnieść sprawę do sądu i żądać "zwrotu uzyskanych korzyści", gdyż sądzę, że są one wyższe niż trzykrotność mojego wynagrodzenia (na podst. art. 79 prawa autorskiego). Nie mogę nawet w przybliżeniu oszacować, ile owe korzyści mogą wynosić. Jak mam ująć "wartość przedmiotu sporu" w pozwie do sądu? Czy muszę wnioskować o wgląd do ksiąg handlowych?"

Odpowiedź prawnika: Wydanie uzyskanych korzyści

Zgodnie z art. 79, twórca może żądać od osoby, która naruszyła jego autorskie prawa majątkowe, zaniechania naruszenia, wydania uzyskanych korzyści albo zapłacenia w podwójnej, a w przypadku gdy naruszenie jest zawinione, potrójnej wysokości stosownego wynagrodzenia z chwili jego dochodzenia; twórca może również żądać naprawienia wyrządzonej szkody, jeżeli działanie naruszającego było zawinione.

Natomiast, w myśl art. 80 sąd właściwy do rozpoznania sprawy o naruszenie autorskich praw majątkowych miejsca, w którym sprawca prowadzi działalność lub znajduje się jego majątek, także przed wytoczeniem powództwa rozpoznaje, nie później jednak niż w ciągu 3 dni od dnia złożenia w sądzie, wniosek mającego w tym interes prawny:

  1. o zabezpieczenie dowodów, bez potrzeby wykazania obawy, że ich przeprowadzenie stanie się niewykonalne lub zbyt utrudnione,  
  2. o zobowiązanie naruszającego autorskie prawa majątkowe do udzielenia informacji i udostępnienia, określonej przez sąd, dokumentacji mającej znaczenie dla roszczeń, o których mowa w art. 79.

Zatem, można postąpić w następujące sposób: najpierw wnieść wniosek o zobowiązanie naruszającego prawa autorskie o udostępnienie dokumentacji wraz z wnioskiem o zabezpieczenie dowodów, a następnie pozew, albo te wnioski od razu zamieścić w pozwie, wskazując, że wartości przedmiotu sporu nie można określić, gdyż będzie ona zależna od wysokości korzyści uzyskanych przez pozwanego wynikającej z przedstawionych dokumentów. Od pisma wniesionego w sprawie o prawa majątkowe, w której wartości przedmiotu sprawy nie da się ustalić w chwili jej wszczęcia przewodniczący określi opłatę tymczasową w granicach od 30 złotych do 1 000 złotych.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika