Wykorzystanie mienia komunalnego gminy

Pytanie:

"Wraz z nową kadencją nowi radni składają oświadczenia o stanie majątkowym. Zabronione jest w szczególności prowadzenie przez nich działalności gospodarczej w oparciu o mienie gminne. Czy prowadzenie przez radnego działalności gospodarczej w budynku stanowiącym jego własność, ale posadowionym na gruncie, którego właścicielem jest gmina, a radny jest wieczystym użytkownikiem gruntu na podstawie umowy notarialnej, stanowi naruszenie prawa i radny będzie musiał zrezygnować z tejże działalności?"

Odpowiedź prawnika: Wykorzystanie mienia komunalnego gminy

Zakaz, o którym mowa w pytaniu, zawarty jest w przepisie art. 24f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym. Obejmuje on prowadzenie działalności gospodarczej „z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy”. Jak wskazuje się w doktrynie prawniczej (por. Kisiel Wiesław, Płażek Stefan, Chmielnicki Paweł (redakcja), Dobosz Piotr, Mączyński Marek, Kryczko Paweł, Bandarzewski Kazimierz, Komentarz do ustawy o samorządzie gminnym, Warszawa 2004 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis, komentarz do art. 24f) to sformułowanie ma dość ogólny charakter i należy je rozumieć w znaczeniu potocznym. Obejmuje wszelkie formy wykorzystania mienia, zarówno posiadanie rzeczy lub prawa czy użytkowanie, jak również wykorzystywanie mienia, które nawet nie znajduje się w posiadaniu radnego. Jednakże w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z roku 2006, sygn. akt III SA/Lu 140/2006 czytamy, iż radny, który jest rolnikiem i dzierżawi od gminy pole, nie narusza przepisów antykorupcyjnych zawartych w ustawie o samorządzie gminnym. Z kolei w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 29 grudnia 2005 r., sygn. akt II OSK 377/2005 sąd wprost orzekł, iż prawo użytkowania wieczystego nabyte na podstawie umowy z jednostką samorządu terytorialnego upoważnia do takiego korzystania z tej nieruchomości, które nie może być traktowane jako „wykorzystywanie mienia komunalnego gminy” w rozumieniu art. 24f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika