Wymiar czasu pracy a liczba godzin ponad wymiar

Pytanie:

"Szpital chce zatrudnić lekarza na 1/2 etatu. Czas pracy dla lekarzy wynosi obecnie 7 godz. 35 min. Zgodnie z art. 151 § 5 kodeksu pracy "należy określić dopuszczalną liczbę nadgodzin". Jak należy rozumieć ten przepis? Czy pracodawca może ustalić dowolną liczbę nadgodzin, na którą zgodzi się pracownik? Czy jest jakiś limit? Jak wyglądałoby to w tym konkretnym przypadku, ile godzin nadliczbowych można ustalić maksymalnie?"

Odpowiedź prawnika: Wymiar czasu pracy a liczba godzin ponad wymiar

Zgodnie z art. 151 § 5 kodeksu pracy, strony ustalają w umowie o pracę dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy, których przekroczenie uprawnia pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku do wynagrodzenia (w wysokości analogicznej od wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych - art. 151[1] § 1 kp).

Przepis powyższy stanowi ograniczenie przekraczania ustalonego wymiaru czasu pracy osób w niepełnym wymiarze czasy prac. Chodzi o to, że jeśli strony ustaliły w umowie o pracę niepełny wymiar czasu pracy, to pracodawca nie powinien zatrudniać takiego pracownika w wymiarze wyższym (faktyczne wykonywanie przez pracownika pracy nie może być wykonywane w wymiarze wyższym niż w skazany w umowie).

W związku z powyższym strony mogą określić w umowie pułap godzin, którego przekroczenie będzie powodowało obowiązek naliczania dodatkowego wynagrodzenia. Powyższa swoboda jest jedynie ograniczona wymiarem niepełnego lub pełnego zatrudnienia. Limit ten może dotyczyć wymiaru czasu pracy, jak i rozmiaru pracy w konkretnych dniach bądź tygodniach.

W przedstawionym stanie faktycznym strony ustaliły zatrudnienie w wymiarze 1/2 etatu, mogą więc wskazać w umowie, że przekroczenie wymiaru np. 3/4 etatu będzie powodowało obowiązek pracodawcy do zapłaty dodatkowego wynagrodzenia. Na podstawie powyższych postanowień sytuacja pracownika kształtowałaby się w następujący sposób:

  1. po pierwsze - w okresie pracy w ramach 3/4 etatu - pracownikowi będzie przysługiwało normalne wynagrodzenie;
  2. po drugie - w wymiarze pomiędzy 3/4 etatu a pełnym wymiarem - pracownikowi będzie przysługiwało, za ten okres, dodatkowe wynagrodzenie (takie jak za pracę w godzinach nadliczbowych);
  3. po trzecie - po przekroczeniu wymiaru pełnego etatu - pracownikowi przysługują takie same prawa jak pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy, a więc otrzyma on wynagrodzenie w godzinach nadliczbowych na ogólnych zasadach.

Jak wynika z powyższego przepis art. 150 § 5 kp nie zawiera sztywnego limitu wymiaru czasu pracy pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy, a więc decyzja w tym zakresie jest pozostawiona swobodnej woli stron.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika