Wynagrodzenie za usługę

Pytanie:

"Na ile jest prawnie dopuszczalny zapis w umowie na wykonywanie usług, że wynagrodzenie za wykonywanie usług określać będzie każdorazowo kosztorys powykonawczy sporządzony przez wykonawcę usługi, ale zaakceptowany przez zleceniodawcę. Podstawą wystawienia faktury VAT byłyby natomiast zatwierdzony przez zleceniodawcę kosztorys wykonawczy i protokół odbioru wykonanego zlecenia podpisany przez obie strony. Jako zleceniodawca nie mam w zasadzie możliwości wpływu na cenę usług, skoro może wystąpić sytuacja niemożliwości uzgodnienia ceny. Jakie należałoby przyjąć rozwiązanie w takim przypadku? "

Odpowiedź prawnika: Wynagrodzenie za usługę

Zapis w umowie określający sposób ustalenia wynagrodzenia wskazuje na metodę kosztorysową. Wynagrodzenie kosztorysowe może zostać przyjęte przez strony umowy o dzieło lub umowy nienazwanej zbliżonej charakterem do umowy o dzieło. Przepisy dotyczące umowy o dzieło stanowią bowiem, że strony mogą ustalić w umowie wynagrodzenie kosztorysowe lub ryczałtowe. Wysokość wynagrodzenia kosztorysowego określa się na podstawie zestawienia planowanych prac i przewidywanych kosztów. Cena wykonanej usługi zależy więc bezpośrednio od cen wykorzystanych materiałów. Najlepiej, by podstawą stwierdzenia ich wysokości były rachunki przedstawione przez wykonawcę, który kupił materiały. Takie uregulowanie jest gwarancją, że wykonawca nie zawyży faktycznie poniesionych przez siebie kosztów. Należy również pamiętać o tym, że zakres prac zlecanych wykonawcy powinien być dokładnie określony. Jeżeli strony uzgadniają wynagrodzenie kosztorysowe, zgadzają się na pośrednie określenie jego wysokości – poprzez ceny materiałów. Jeżeli podstawą ustalenia tych kosztów będą rachunki nie będzie można mówić o niemożliwości uzgodnienia wysokości wynagrodzenia za usługę.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika