Wystawienie faktury VAT na spółkę cywilną

Pytanie:

"Czy faktura VAT może zawierać dane NABYWCY (spółki cywilnej, podatnika VAT czynnego, użytkownika lokalu) oraz jednocześnie, obok dane ODBIORCY - wspólnika-pełnomocnika spółki, właściciela lokalu, niebędącego podatnikiem VAT? Czy taka faktura może stanowić podstawę do odliczenia przez spółkę cywilną, zawartego w niej podatku VAT? W odpowiedzi na pytanie z dnia 24 bm. dot. "bliżej nieokreślonego stosunku prawnego" między spółką, a spółdzielnią, autor odpowiedzi stwierdza cyt. "...Konieczne jest wskazanie przez Spółdzielnię stosunku prawnego łączącego Spółdzielnię ze spółką (jeśli takowy istnieje) oraz wskazania charakteru przedmiotowych świadczeń." Jaki przepis prawny określa konieczność takiego stosunku? Spółdzielnia świadczy usługi administrowania nieruchomością, refakturuje należności za wodę, jej podgrzanie, ogrzewanie lokalu i in. Usługi te nabywa spółka cywilna - użytkownik lokalu, a nie właściciel. Obciążanie go należnością za coś czego nie chce i nie korzysta jest jakimś nieporozumieniem bądź casusem prawnym."

Odpowiedź prawnika: Wystawienie faktury VAT na spółkę cywilną

Z treści pytania zdaje się wynikać, że spółdzielnia jest właścicielem mieszkania, którego właścicielem jest wspólnik spółki cywilnej. Mieszkanie to jest jednak faktycznie wykorzystywane przez spółkę cywilną. Fakt, iż właścicielem lokalu jest wspólnik, a nie spółka świadczy o tym, że mieszkanie nie zostało wniesione jako wkład do spółki, lecz jest użyczane bądź wynajmowane przez wspólnika spółce.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, że nabywcą świadczonych przez spółdzielnię usług jest wspólnik spółki, a nie spółka. To on jest bowiem członkiem spółdzielni (z treści pytania wynika, że chodzi o odrębną własność lokalu) i to on jest na podstawie art. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych obowiązany do ponoszenia kosztów eksploatacji i utrzymania lokalu. Fakt, iż faktycznym odbiorcą usług jest spółka cywilna nie ma w tym wypadku znaczenia. Jest to analogiczna sytuacja do dokumentowania usług świadczonych na rzecz podmiotów wynajmujących mieszkania zarządzane przez Spółdzielnie (lub będącymi własnością Spółdzielni w przypadku spółdzielczych praw do lokalu mieszkaniowych). Fakt, iż faktycznymi „konsumentami” usług są najemcy tych mieszkań nie zmienia tego, że nabywcą usługi świadczonej przez Spółdzielnie jest jej członek będący właścicielem lokalu lub dysponujący prawem do tego lokalu.

Dlatego też moim zdaniem wystawiane przez Spółdzielnię faktury powinny jako nabywcę wskazywać wspólnika spółki. Nie ma przy tym znaczenia, że wspólnik nie korzysta z przedmiotowych usług. Niedopuszczalne jest natomiast wystawianie faktur na spółkę cywilną, gdyż to nie ona jest członkiem Spółdzielni (faktury takie nie stanowią podstawy do odliczenia podatku przez spółkę). Wystawione przez Spółdzielnię faktury mogą być następnie zrefakturowane przez wspólnika na spółkę (przy czym konieczny byłyby tutaj status wspólnika jako podatnika VAT czynnego).

Odnośnie pytania o przepis prawny określający konieczność istnienia stosunku prawnego pragnę zauważyć, iż wskazanie konieczności wiedzy o stosunku prawnym łączącym Spółdzielnię stanowiło konsekwencję niejasnego stanu faktycznego przedstawionego w pytaniu. Przedmiotowy problem nie jest możliwy do rozwiązania bez szczegółowej znajomości konkretnych okoliczności omawianego przypadku i z tego powodu konieczna jest znajomość stosunku prawnego, o którym mowa (fragment ten nie stanowił powołania się na przepisy prawa).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika