Wznowienie postępowania cywilnego

Pytanie:

"Mój zakład pracy otrzymał od komornika zajęcie wynagrodzenia na podstawie postępowania upominawczego. Według pisma o zajęciu wynagrodzenia sąd wydał nakaz zapłaty na posiedzeniu w dniu 20-06-2001 od 06- 2000 nie mieszkam pod adresem wymienionym w nakazie zapłaty (wymeldowanie) nie mogłem więc zapoznać się z treścią wniosku o nakaz zapłaty ani też złożyć sprzeciwu. W jaki sposób teraz mogę wstrzymać egzekucję komorniczą i złożyć sprzeciw. W jaki też sposób mogę dotrzeć do akt sądowych w mojej sprawie."

Odpowiedź prawnika: Wznowienie postępowania cywilnego

Na podstawie przedstawionego przez Pana stanu faktycznego, można dojść do wniosku, iż zachodzą przesłanki do wniesienia skargi o wznowienie postępowania. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że pisma procesowe w tym nakaz zapłaty, były wysłane pod niewłaściwy adres. Adres wskazany przez powoda nie był już Pana adresem zamieszkania. Konsekwencją tego było pozbawienie pana możliwości działania i obrony. Zgodnie z art. 401 kodeksu postępowania cywilnego, można żądać wznowienia postępowania z powodu nieważności, jeżeli strona nie miała zdolności sądowej lub procesowej albo nie była należycie reprezentowana bądź jeżeli wskutek naruszenia przepisów prawa była pozbawiona możności działania. Podkreślić jednak należy, iż skargę o wznowienie wnosi się w terminie trzymiesięcznym. W analizowanym przypadku termin na wniesienie skargi liczy się od dnia, w którym strona dowiedziała się o wyroku (nakazie zapłaty). Skarga o wznowienie powinna czynić zadość warunkom pozwu oraz zawierać oznaczenie zaskarżonego wyroku, podstawę wznowienia i jej uzasadnienie, okoliczności stwierdzające zachowanie terminu do wniesienia skargi oraz wniosek o uchylenie lub zmianę zaskarżonego wyroku. Skargę wnosi się do sądu, który wydał zaskarżany wyrok. Wraz z wniesieniem skargi na wznowienie postępowania, w celu wstrzymania egzekucji, może się Pan zwrócić do sądu z wnioskiem o wstrzymanie egzekucji.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika