Zabezpieczenie powództwa o ustalenie ojcostwa

Pytanie:

Czy powódka może żądać zabezpieczenia powództwa podczas rozprawy o ustalenie ojcostwa? Czy comiesięczne kwoty pieniężne są tu na miejscu? A co w przypadku, gdy okaże się, iż pozwany nie jest ojcem, kto mu zwróci pieniądze wydane na cudze dziecko?

Masz inne pytanie do prawnika?

8.6.2004

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Zabezpieczenie powództwa o ustalenie ojcostwa

Tak, jest to możliwe na podstawie art. 754 kpc. Sąd może zobowiązać pozwanego do wyłożenia odpowiedniej sumy na koszty utrzymania matki przez trzy miesiące w okresie porodu oraz na utrzymanie dziecka przez pierwsze trzy miesiące po urodzeniu.

W razie oddalenia powództwa o ustalenie ojcostwa pozwany mógły wysunąć roszczenie o naprawienie szkody spowodowanej wykonaniem zabezpieczenia. Pozwany miałby rok na dochodzenie takiego odszkodowania (art. 746 kpc).

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: