Zajęcie wierzytelności prawa z najmu

Pytanie:

"Jako prowadzący działalność gospodarczą wynajmuję innemu podmiotowi nieruchomość, której jestem właścicielem. Każdego miesiąca najemcę obciążam z tytułu najmu fakturą VAT, na podstawie której najemca dokonuje na moją rzecz zapłaty przelewem na moje konto. Ponieważ nie dokonałem zapłaty w podatku od tej nieruchomości, Gmina wystawiła tytuł wykonawczy i dokonała zajęcia moich wierzytelności przysługujących mi od najemcy z tytułu najmu, nakazując najemcy, by ten z dniem zajęcia nie dokonywał już wypłat na moją rzecz, lecz aby najemca przekazał kwotę należną z tytułu najmu zgodnie z zajęciem na konto Gminy wskazane w tytule wykonawczym. Czy w takiej sytuacji, kiedy Gmina dokonała zajęcia opisanego jak wyżej, jestem dalej zobowiązany do wystawiania faktury VAT, skoro już nie otrzymuję wynagrodzenia z tytułu wynajmu nieruchomości? Czy jeżeli nie wystawię faktury VAT najemcy, to czy jeśli najemca tylko na podstawie dokonanego zajęcia musi z mocy prawa przekazać kwotę z tytułu najmu, to wypłata w taki sposób będzie stanowiła jego koszt?"

Odpowiedź prawnika: Zajęcie wierzytelności prawa z najmu

W przypadku zajęcia wierzytelności z tytułu czynszu najmu i zażądaniu przez uprawniony organ, aby najemca zamiast do wynajmującego uiszczał go na konto tego organu, na poczet zaległości wynajmującego, nie natępuje zmiana obowiązków wynajmującego w zakresie VAT. W takiej sytuacji wynajmujący nie może przede wszystkim twierdzić, iż nie otrzymuje on wynagrodzenia, gdyż wynagrodzenie – chociaż nie trafia na jego rachunek bankowy - pomniejsza jego długi, tak więc pośrednio wynajmujący otrzymuje wynagrodzenie. Wynajmujący nie może również zaprzestać wystawiania faktur VAT, gdyż świadczy w dalszym ciągu usługę i otrzymuje – pośrednio – wynagrodzenie.

Wpłata na rzecz organu, a nie bezpośrednio na rzecz wynajmującego nie wpłynie na sytuację najemcy, który oczywiście może takie wpłaty – potwierdzone przez wynajmującego fakturami VAT – zaliczać do swoich kosztów uzyskania przychodów.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika