Zakończenie wyprzedzania na linii ciągłej

Pytanie:

"Samochód rozpoczął wyprzedzanie innego samochodu na drodze jednojezdniowej, dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu, w miejscu, gdzie pasy ruchu o przeciwnych kierunkach były rozdzielone linią przerywaną. W trakcie wyprzedzania pojawiła się już linia podwójna ciągła, którą kierujący pojazdem wyprzedzającym musiał przekroczyć, aby powrócić na swój pas ruchu. Czy w takiej sytuacji policja miała prawo nałożyć mandat karny na kierowcę pojazdu wyprzedzającego, za przekroczenie linii podwójnej ciągłej? Czy sytuacja zmieniłaby się w przypadku, gdyby w momencie rozpoczęcia wyprzedzania była to linia przerywana ostrzegawcza, gdzie kreski są dłuższe od przerw?"

Odpowiedź prawnika: Zakończenie wyprzedzania na linii ciągłej

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz.U.2002 Nr 170 poz. 1393) linia podwójna ciągła, oznaczona symbolem (P-4), oznacza zakaz przejeżdżania przez tę linię i najeżdżania na nią. Co do linii jednostronnie przekraczalnej, (P-3) przepisy stanowią, że oznacza ona zakaz przejeżdżania przez tę linię od strony linii ciągłej i najeżdżania na nią, z wyjątkiem powrotu po wyprzedzaniu na położony przy linii przerywanej pas ruchu zajmowany przed wyprzedzaniem. Jest zatem wyraźnie zaznaczony wyjątek. Dla linii podwójnie przerywanej takiego wyjątku ustawodawca nie ustanowił. Wynika stąd, że w opisanej w pytaniu sytuacji Policja prawidłowo postąpiła nakładając mandat. Występowanie linii ostrzegawczej (P-6) nie zmienia sytuacji.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Bajka 2021-02-06 13:59:47

    Każde przekroczenie linii ciągłej po wyprzedzaniu innego pojazdu z wyjątkiem pojazdu uszkodzonego znajdującego się na jezdni lub pojazdu wolnobieżnego może skończyć się mandatem. Natomiast próba nałożenia mandatu na kierowcę w przypadku, kiedy rozpoczął manewr wyprzedzania na linie przerywanej a kończy przejeżdżaniem linii ciągłej ale od strony linii przerywanej nie powinno i nie może skończyć się mandatem. Kiedy podchodzi do mnie policjant i twierdzi, ze nakłada mandat czy to nie próba wyłudzenia tego mandatu?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika