Zakres pojęcia powagi rzeczy osądzonej

Pytanie:

"Sądy pierwszej oraz drugiej instancji oddaliły wniesione przeze mnie powództwo przeciwegzekucyjne z uwagi na niewłaściwe określenie strony pozwanej (zamiast dzieci wpisałem jako pozwaną byłą żonę). Złożyłem zatem drugi pozew przeciwezekucyjny i właściwie określiłem pozwanych, ale sąd rejonowy w wyroku postawił mi zarzut res iudicata, czyli powagi rzeczy osądzonej. Czy zmiana pozwanych w identycznych okolicznościach nadaje bieg innej sprawie?"

Odpowiedź prawnika: Zakres pojęcia powagi rzeczy osądzonej

Stosownie do treści art. 366 kodeksu postępowania cywilnego, prawomocny wyrok ma powagę rzeczy osądzonej tylko co do tego, co w związku z podstawą sporu stanowiło przedmiot rozstrzygnięcia, a ponadto tylko między tymi samymi stronami. Zmiana strony podmiotowej żądania pozwu winna zatem skutkować tym, że nie obowiązuje zasada res iudicata prawomocnego wyroku sądu. Z pytania nie wynika jednak w sposób oczywisty, czy z taką zmianą strony pozwanej mamy rzeczywiście do czynienia. Można sobie bowiem wyobrazić, że powód pozwał pierwotnie matkę jako przedstawiciela ustawowego dzieci, w nowym procesie zaś - dzieci reprezentowane przez matkę. W takiej konfiguracji należałoby rozważyć zasadność reguły powagi rzeczy osądzonej. Jednakże w wypadku, gdy pozwane dzieci są pełnoletnie, powód miał prawną możliwość wytoczenia przeciwko nim powództwa przeciwegzekucyjnego w sytuacji, gdy powództwo to zostało prawomocnie oddalone w stosunku do ich matki.

Nadto, warto zauważyć, że gdyby uznać, że zachodzi jednak powaga rzeczy osądzonej prawomocnego wyroku, sąd rozstrzygający sprawę po raz kolejny winien był pozew odrzucić zgodnie z nakazem zawartym w art. 199 par. 1 pkt 2 kpc, nie zaś - jak wskazano w pytaniu - oddalić.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika