Załączenie faktury do pozwu a nakaz zapłaty

Pytanie:

"Czy jeśli dłużnik zapłacił fakturę częściowo to czy mam muszę załączyć do pozwu w postępowaniu nakazowym jako dowód oprócz faktury także korektę do tej faktury? Czy w pozwie mogę żądać niższej kwoty aniżeli to wynika z dołączonej do pozwu, jako dowodu, faktury?"

Odpowiedź prawnika: Załączenie faktury do pozwu a nakaz zapłaty

Sąd wydaje nakaz zapłaty, jeżeli powód dochodzi roszczenia pieniężnego albo świadczenia innych rzeczy zamiennych, a okoliczności uzasadniające dochodzone żądanie są udowodnione dołączonym do pozwu:

  1. dokumentem urzędowym,  
  2. zaakceptowanym przez dłużnika rachunkiem,  
  3. wezwaniem dłużnika do zapłaty i pisemnym oświadczeniem dłużnika o uznaniu długu,  
  4. zaakceptowanym przez dłużnika żądaniem zapłaty, zwróconym przez bank i nie zapłaconym z powodu braku środków na rachunku bankowym.  

Doręczenie dłużnikowi dokumentu rozliczeniowego (faktury) jest wezwaniem go do spełnienia świadczenia pieniężnego wówczas, gdy zawarto w nim stosowną wzmiankę co do sposobu i czasu zapłaty. Faktura jest powszechnie stosowanym dokumentem rozliczeniowym. Jej doręczenie umożliwia dłużnikowi podjęcie czynności mających na celu sprawdzenie, czy świadczenie jest zasadne tak co do zasady, jak i wysokości. Umożliwia też podjęcie czynności finansowych zmierzających do spełnienia świadczenia. Wszakże nie zawierając stosownej wzmianki co do sposobu i czasu zapłaty, nie może pełnić tej funkcji wezwania o zapłatę, jaką jest sprecyzowanie obowiązku dłużnika w aspekcie czasu. Nie może zatem, nie zawierając szczególnego oświadczenia woli wierzyciela, przekształcić zobowiązania pieniężnego o charakterze bezterminowym, w zobowiązanie terminowe. Prawo polskie nie wymaga szczególnej formy wezwania, to faktura może być równoznaczna z wezwaniem wówczas, gdy zawiera stosowną wzmiankę co do sposobu i czasu zapłaty. Taka wzmianka jest bowiem niewątpliwie złożonym - przez osobę uprawnioną (co jest szczególnie istotne, gdy chodzi o osobę prawną) - oświadczeniem woli, stanowiącym wezwanie do wykonania zobowiązania pieniężnego.

Faktura korygująca z jednoczesnym wezwaniem może być właśnie takim wezwaniem. Należy też dołączyć fakturę pierwotną co wskaże, iż doszło do częściowego spełnienia świadczenia. Sąd nie może wydać nakazu zapłaty tylko co do części dochodzonych roszczeń, a w pozostałej części powództwo oddalić, ponieważ oddalenie powództwa może nastąpić tylko po przeprowadzeniu rozprawy i w zwykłym postępowaniu. Sąd zatem wyda nakaz zapłaty co do części udowodnionej fakturą korygującą a nie co do kwoty mniejszej niż na fakturze korygującej.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika