Zalanie towaru handlowego a likwidacja szkody

Pytanie:

"Prowadzę działalność gospodarczą. Jestem płatnikiem VAT. W listopadzie 2006 r. na skutek zalania zniszczeniu uległ towar handlowy. Byłem ubezpieczony w PZU. Wypłacono mi odszkodowanie w kwocie netto. Polisę miałem zawartą na towar w cenach zakupu. Czy ceną zakupu jest w tej sytuacji cena netto, czy brutto? Czy PZU ma prawo zlikwidować szkodę majątkową wypłacając kwotę netto?"

Odpowiedź prawnika: Zalanie towaru handlowego a likwidacja szkody

W uchwale z dnia 22 kwietnia 1997 r. (sygn. IIICZP14/97) Sąd Najwyższy orzekł, że "odszkodowanie za szkodę poniesioną przez podatnika podatku VAT na skutek zniszczenia rzeczy, ustalone według ceny rzeczy, nie obejmuje podatku VAT mieszczącego się w tej cenie, w zakresie, w jakim poszkodowany może obniżyć należny od niego podatek o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu rzeczy".

Sąd wskazał, że skorzystanie przez podatnika VAT z możliwości odliczenia VAT naliczonego przy nabyciu towarów jest jego prawem i zależy od dopełnienia przez niego warunków określonych przepisami. W sytuacji gdy podatnik, spełniając warunki do odliczenia, z przysługującego mu prawa nie skorzysta, nie powinno to mieć wpływu na ustalenie należnego mu odszkodowania za szkodę poniesioną przez niego na skutek zniszczenia rzeczy, jeżeli taką nową rzecz mógł nabyć lub nabył za cenę obejmującą podatek VAT.

Z powyższego jednoznacznie wynika, że jeśli przy zakupie rzeczy (towaru) podatnik miał prawo do odliczenia całości lub części VAT, to ubezpieczyciel mógł pomniejszyć wypłacone odszkodowanie. Jeśli natomiast nie miał takiego prawa, potrącenie byłoby bezpodstawne.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika