Zaprzeczenie ojcostwa a alimenty

Pytanie:

"Po 15 miesiącach ojcostwa odebrałem prywatny wynik badania DNA z wykluczeniem. Prokurator podjął się sprawy, zeznania matki dziecka (czyli mojej żony), moje i ojca biologicznego są zgodne (wszyscy chcą zaprzeczenia). Czekamy na wynik badania DNA z Zakładu Medycyny Sądowej, który tez z pewnością wykluczy moje ojcostwo. Wyrok o zaprzeczenie jest raczej przesądzony na moją korzyść ale to jeszcze trochę potrwa, a ja już w tym tygodniu mam pierwszą rozprawę rozwodową. Żona złożyła pozew o rozwód i napisała w nim, że ja nie jestem ojcem biologicznym (choć wg prawa nadal nim jestem) oraz o zaniechanie przyznawania alimentów na dziecko, uzasadniając to tym, że ja nie jestem biologicznym ojcem i sprawie o zaprzeczenie nadano bieg w prokuraturze. Czego mogę się spodziewać w sądzie? Czy w takiej sytuacji sąd może dać rozwód bez orzeczenia alimentów lub zawiesić postępowanie do momentu wydania prawomocnego wyroku z zaprzeczenia ojcostwa? Czy może prawo nie przewiduje takiej sytuacji i najlepiej byłoby złożyć wniosek do sądu o przesunięcie rozprawy rozwodowej, aż będzie prawomocny wyrok z zaprzeczenia ojcostwa? Czy może nie ma się co łudzić i sąd tak czy owak przywali mi alimenty na pierwszej rozprawie?"

Odpowiedź prawnika: Zaprzeczenie ojcostwa a alimenty

Ponieważ dziecko urodziło się w trakcie trwania małżeństwa, istnieje domniemanie Pańskiego ojcostwa. Z punktu widzenia prawa jest Pan ojcem dziecka aż do uprawomocnienia się wyroku w sprawie o zaprzeczenie ojcostwa.

W wyroku rozwodowym sąd ma obowiązek rozstrzygnąć o władzy rodzicielskiej oraz o kosztach utrzymania i wychowania wspólnego małoletniego dziecka stron.

Sąd może jednak z urzędu zawiesić postępowanie ze względu na to, iż rozstrzygnięcie sprawy zależy od wyniku innego toczącego się postępowania cywilnego (taką podstawę do zawieszenia przewiduje kodeks postępowania cywilnego). Istnienie wspólnych małoletnich dzieci jest bowiem niezwykle istotne dla sprawy rozwodowej. Sąd może także zawiesić postępowanie na zgodny wniosek stron. Należy jednak pamiętać, iż w obu tych przypadkach sąd może, ale nie musi zawieszać postępowania.

Przed wydaniem wyroku sąd może co najwyżej orzec o obowiązku alimentacyjnym na czas trwania procesu rozwodowego. Do tego jest jednak potrzebny wniosek strony. Jeżeli więc żona nie złoży wniosku o zabezpieczenie roszczeń alimentacyjnych na czas procesu, sąd nie zasądzi ich z urzędu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika