Śmierć uczestnika po wydaniu postanowienia

Pytanie:

"Moi rodzice nabyli prawo własności działki przez zasiedzenie. Jest to wspólna własność małżeńska. Postanowienie sądu czeka na uprawomocnienie. Podatek od zasiedzenia jest jeszcze nieustalony i niezapłacony. W tym czasie tata zmarł. W testamencie powołał do całości spadku swoją małżonkę (moją mamę). Jaki podatek zapłaci mama jeżeli przyjmie spadek?"

Odpowiedź prawnika: Śmierć uczestnika po wydaniu postanowienia

Jest to kwestia niezwykle sporna w doktrynie postępowania cywilnego. Zasadniczo postępowania umarza się jeśli jeden z uczestników zmarł. Jednakże jeden z uczestników zmarł w trakcie postępowania międzyinstancyjnego. Wydaje się, że postanowienie o stwierdzeniu zasiedzenie uprawomocni się. Zasiedzenie następuje nie w chwili uprawomocnienia się orzeczenia, lecz w chwili, w której zasiedzenie stało się możliwe.

Jeżeli przesłanki zasiedzenia spełniły się w stosunku do osoby nieżyjącej już w chwili orzekania, w postanowieniu należy wymienić tę właśnie osobę, niezależnie od aktualnego stanu posiadania rzeczy. Tak samo jeśli orzeczono o zasiedzeniu w stosunku do osoby, która później zmarła. Pana ojciec ustanowił spadkobiercą Pańska matkę. Zatem matka zapłaci podatek od spadku po ojcu. Do długów spadkowych również wejdzie należność z tytułu podatku od zasiedzenia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika