Zasiedzenie na współwłasność

Pytanie:

"Czy wnioskodawcy (2 osoby) mogą starać się o zasiedzenie całej nieruchomości (wraz z budynkiem mieszkalnym), którą zamieszkują 3 osoby, przy jednoczesnym stwierdzeniu przez sąd, że posiadanie wszystkich 3 osób ma charakter samodzielny, rzeczywisty i niezależny od woli wlasciciela (wliczeniu przez sąd wszystkim trzem osoba 15 lat zasiedzenia - dotyczy tego samego okresu)? Czy te dwie osoby moga zasiedzieć część nieruchomości 3 osoby (rozpatrujac okres 15 lat ich wspólnego zasiedzenia)? Nieruchomość ta nie jest podzielona."

Odpowiedź prawnika: Zasiedzenie na współwłasność

W pierwszej kolejności należy stwierdzić, iż posiadacz nieruchomości, który nie jest jej właścicielem nabywa jej własność przez zasiedzenie, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze wtedy nabywa ją dopiero po upływie lat trzydziestu. Jeżeli na nieruchomości będącej gruntem stoi budynek, to ewentualne zasiedzenie dotyczy gruntu wraz z budynkiem. W prawie przyjmuje się, iż dopuszczalne jest nabycie przez zasiedzenie przez jednego lub niektórych współwłaścicieli w częściach ułamkowych samodzielnie lub wspólnie fizycznej części nieruchomości będącej przedmiotem współwłasności. Jednak wydaje się, iż w przedstawionej sytuacji możliwe jest zasiedzenie przez wszystkie 3 osoby. Sąd jednak nie stwierdzi zasiedzenia przez 3 osoby, jeżeli wnioski takie złożą tylko 2. Postępowanie to bowiem nie jest wszczynane z urzędu. Proszę jednak pamiętać, iż jeżeli sąd zbada, że opisana nieruchomość była i jest w posiadaniu 3 osób, a kżada z tych osób używała i używa pewnej części nieruchomości (tak jakby była wydzielona), to nie orzeknie o zasiedzeniu na rzecz 2 osób w sytuacji, gdy nieruchomość znajdowała się we współposiadaniu 3 osób. Rozstrzygnięcie jednoznacze nie jest jednak możliwe w tym miejscu, gdyż o zasiedzeniu i tym, jak zostanie ono stwierdzone rozstrzygnie sąd w postępowaniu.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika