Zasiedzenie nieruchomości państwowej w latach 1965-1990

Pytanie:

Czy można zasiedzieć nieruchomość, jeżeli zasiedzenie rozpoczęło się w roku 1965?

Masz inne pytanie do prawnika?

29.1.2012

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Zasiedzenie nieruchomości państwowej w latach 1965-1990

Do 1 października 1990 r. obowiązywał przepis Kodeksu cywilnego art. 177:
Art. 177. Przepisów o nabyciu własności przez zasiedzenie nie stosuje się, jeżeli nieruchomość jest przedmiotem własności państwowej.
Jeżeli zasiedzenie biegłoby przeciwko własności państwowej, to nie mogłoby doprowadzić do zasiedzenia. Od 1 października 1990 r. należałoby stosować zaś przepis art. 10 ustawy zmieniającej Kodeks cywilny z dnia 28 lipca 1990 r.:
Art. 10. Jeżeli przed dniem wejścia w życie (przed 01.10.1990) niniejszej ustawy istniał stan, który według przepisów dotychczasowych wyłączał zasiedzenie nieruchomości, a według przepisów obowiązujących po wejściu w życie tej ustawy prowadzi do zasiedzenia, zasiedzenie biegnie od dnia wejścia jej w życie; jednakże termin ten ulega skróceniu o czas, w którym powyższy stan istniał przed wejściem w życie ustawy, lecz nie więcej niż o połowę.
Zasiedzenie zaczęłoby więc biec po 1 października 1990, jednakże czas potrzebny do zasiedzenia uległby skróceniu (o 10 lub 15 lat w zależności od dobrej lub złej wiary)

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Zasiedzenie

16.9.2021 przez: -

Czy przysluguje mi zasiedzenie?

27.4.2019 przez: ciekawska

Zasiedzenie spadku

10.9.2018 przez: hoja