Zawiadomienie o przestępstwie fałszywych zeznań

Pytanie:

"W jaki sposób można ukarać świadka, który przed sądem skłamał? Są dowody na to, grafolog. Ale sąd nie zajął się kłamstwem świadka. Rozprawa została zakończona prawomocnym wyrokiem na korzyść mojego przyjaciela, ale on nie chce odpuścić świadkowi, który tak kłamał. Do jakich organów zgłosić takie zachowanie się świadka? W jakim postępowaniu będzie toczyła sie sprawa, cywilnym czy karnym? Czy prokuratura w tym przypadku jest konieczna? Jak zgłosić to, w jaki sposób?"

Odpowiedź prawnika: Zawiadomienie o przestępstwie fałszywych zeznań

Zeznanie przed sądem nieprawdy lub zatajenie prawdy stanowi przestępstwo, zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3 (art. 233 § 1 kodeksu karnego). Warunkiem odpowiedzialności jest, aby przyjmujący zeznanie (sąd) uprzedził zeznającego o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznanie lub odebrał od niego przyrzeczenie.

Sprawa o przestępstwo jest oczywiście sprawą karną. Jest to przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego. Zawiadomić o jego popełnieniu można Policję lub Prokuraturę. Można to uczynić albo osobiście, albo pisemnie (przesyłając zawiadomienie pocztą). Organ będzie miał obowiązek albo wszcząć postępowanie, albo odmówić jego wszczęcia (aczkolwiek nie od razu - dopiero jeżeli w ciągu 6 tygodni brak będzie zawiadomienia o wszczęciu albo odmowie wszczęcia postępowania, można wnieść zażalenie na bezczynność  do prokuratora nadrzędnego albo powołanego do nadzoru nad organem, któremu złożono zawiadomienie.).

Proszę jednak pamiętać, że nie podlega karze świadek, który, nie wiedząc o prawie odmowy zeznania lub odpowiedzi na pytania (bo nie został o tym pouczony), złożył fałszywe zeznanie z obawy przed odpowiedzialnością karną grożącą jemu samemu lub jego najbliższym.

Ponadto do popełnienia przestępstwa fałszywych zeznań konieczny jest zamiar bezpośredni. W ewentualnym procesie karnym trzeba zatem udowodnić nie tylko to, że świadek zeznawał niezgodnie z prawdą (zataił prawdę), ale także to, że miał tego świadomość i chciał tego.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Leszek 2020-06-15 11:32:11

    Jestem świadkiem w sprawie i wiem ,że jeden ze świadków dopuścił się krzywoprzysięstwa. Czy mogę jakoś złożyć zawiadomienie lub jakoś inaczej pomóc osobie która sądzi się z pracodawca ?

  • aw18 2020-01-15 15:49:49

    Do kogo złożyć to zawiadomienie, jeśli znowu policjant okaże się znajomym osoby z zarządu?

  • Monika 2019-02-22 17:27:03

    Była zona mojego obecnego męża złozyła do sadu pozew o zabezpieczenie alimentow w ktorym podała adres Pozawnego nie zgodny z prawda gdyz wiedziała ze pod tym adresem juz nie mieszka kilka lat gdyz oboje sie z niego juz dawno wymeldowali.Maz nie wiedział ze w ogóle taka sprawa sie toczy w Sadzie po czym wyrok zdazył sie uprawomocnic gdyz Sad wydał wyrok zaoczny i narosły zaległosci tych alimentów. Co mozna zrobic w tej spraie

  • Zosia 2015-12-21 14:43:05

    Świadek mojego męża na rozprawie rozwodowej zeznawał nie prawdę. W sparwie o zadośćuczynienie również. Porównując oba zeznania, każde z nich się różni. Sąd jakby nie zweryfikował zeznań świadka męża. Zeznaje to co mu każe mąż. W jakiej formie i gdzie złożyć zawiadomienie o skaładanie fałszywych zeznań.

  • syla 2012-08-03 17:51:50

    Chciałabym złozyc do prokuratury donos na osobe która popełniła przestepstwo czy w zwiazku z tym bede ponosiła jakies koszty?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika