Zażalenie na przybicie własności nieruchomości

Pytanie:

"Na co może powołać się dłużnik składając zażalenie na postanowienie o przybiciu własności nieruchomości? "

Odpowiedź prawnika: Zażalenie na przybicie własności nieruchomości

Omawiając przybicie własności nieruchomości trzeba najpierw wziąć pod uwagę te uchybienia, które muszą być wzięte przez sąd z urzędu.

Zgodnie z art. 991 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, sąd odmówi przybicia z powodu naruszenia przepisów postępowania w toku licytacji, jeżeli uchybienia te mogły mieć istotny wpływ na wynik przetargu. Sąd odmówi również przybicia, jeżeli postępowanie podlegało umorzeniu lub zawieszeniu albo jeżeli uczestnik nie otrzymał zawiadomienia o licytacji, chyba że z tego powodu nie nastąpiło naruszenie jego praw albo że będąc na licytacji nie wystąpił ze skargą na to uchybienie. Oczywiście obowiązek uwzględnienia powyższych uchybień z urzędu, nie pozbawia strony prawa do zwrócenia na nie uwagi sądu.

W literaturze wskazuje się przykładowo na następujące naruszenie przepisów postępowania: rozpoczęcie licytacji przed wyznaczonym wcześniej terminem, niezłożenie rękojmi przez wygrywającego, oznaczenie ceny wywołania niezgodnej z obwieszczeniem (przy czym, jeśli w wyniku licytacji osiągnięto cenę wyższą od właściwej ceny wywoławczej, to uchybienie takie nie będzie stanowiło podstawy do odmowy przybicia), itp. Oprócz naruszenia przepisów postępowania, które sąd ma obowiązek wziąć pod uwagę z urzędu, na postanowienie co do przybicia (pozytywne i negatywne) można złożyć zażalenie.

Podstawą zażalenia nie mogą być jednak, zgodnie z art. 997 K.p.c., takie uchybienia przepisów postępowania, które nie naruszają praw skarżącego. Podstawą zażalenie może być więc każde naruszenie przepisów postępowania, które narusza prawa składającego zażalenie. Zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego z dnia 11.02.2000 r. (III CKN 1072/99, OSNC 2000/9/160), przewidziana w art. 997 k.p.c. podstawa zażalenia na postanowienie sądu co do przybicia ogranicza się do naruszenia przepisów na etapie zawiadomienia o licytacji, toku jej prowadzenia i samego przybicia, natomiast nie odnosi się do wcześniejszych faz postępowania egzekucyjnego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • anna 2016-09-11 22:37:48

    jak napisac zazalenie na przybicie mojej nieruchomosci dla osoby wobec której ja nie jestem dłuznikiem.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika