Zbycie lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego

Pytanie:

"Czy istnieje możliwość przeniesienia lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego? Jaką wartość ma tzw. przyrzeczenie sprzedaży?"

Odpowiedź prawnika: Zbycie lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego

Zgodnie z art. 9 ust. 3 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 roku o spółdzielniach mieszkaniowych spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego jest niezbywalne, nie przechodzi na spadkobierców i nie podlega egzekucji.

Niniejsza informacja zakłada, że przez powołane w pytaniu "przyrzeczenie sprzedaży" rozumie się umowę przedwstępną sprzedaży.

Umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (umowa przedwstępna), powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej. Tytułem przykładu umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości powinna zawierać oznaczenie nieruchomości, która ma zostać sprzedana oraz jej cenę, albo sposób określenia tejże ceny.

Jeżeli strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej (np. umowy sprzedaży) uchyla się od jej zawarcia, druga strona może żądać naprawienia szkody, którą poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej. Strony mogą w umowie przedwstępnej odmiennie określić zakres odszkodowania. Jednakże gdy umowa przedwstępna czyni zadość wymaganiom, od których zależy ważność umowy przyrzeczonej, w szczególności wymaganiom co do formy, strona uprawniona może dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej.

Obrazując powyższe ustalenia przykładem: jeśli umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości zawarto np. w formie pisemnej, to można od strony uchylającej się od zawarcia samej umowy sprzedaży żądać tylko stosownego odszkodowania. Natomiast gdyby przedmiotowa umowa zawarta była w formie aktu notarialnego, to można domagać się od uchylającej się strony zawarcia umowy sprzedaży tejże nieruchomości. 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika