Zbycie nieruchomości obciążonej prawem dożywocia

Pytanie:

"Czy prawo dożywocia lokatorów zamieszkujących nieruchomość przeznaczoną do sprzedaży może być przyczyną lub przeszkodą prawną do odwołania sprzedaży nieruchomości? Czy jest to sprzeczne z intencją obowiązujących przepisów?"

Odpowiedź prawnika: Zbycie nieruchomości obciążonej prawem dożywocia

Kodeks cywilny nie zawiera żadnych przepisów, które ograniczałyby możliwość zbycia nieruchomości obciążonej prawem dożywocia. Art. 910 §2 k.c. mówi tylko, że nabywca takiej nieruchomości ponosi osobistą odpowiedzialność za świadczenia przewidziane w umowie dożywocia. Odpowiedzialność ta dotyczy do świadczeń, które stały się wymagalne po nabyciu własności rzeczy. Co więcej nabywca nieruchomości będzie także odpowiedzialny rzeczowo (do wartości nieruchomości) także za świadczenia, które stały się wymagalne przed nabyciem własności. Jakakolwiek zgoda uprawnionego dożywotnika na zbycie nieruchomości nie jest wymagana.

Problem może pojawić się gdy nieruchomość obciążona jest prawem rzeczowym ograniczonym ustanowionym na rzecz dożywotnika (tak może być w przedstawionym stanie faktycznym). W grę wchodzić mogą tu przede wszystkim użytkowanie lub służebność mieszkania. Prawa takie nie wygasają w wyniku zmiany właściciela nieruchomości. Wynika z tego, że w przypadku użytkowania dożywotnik wciąż będzie uprawniony do korzystania z lokalu i pobierania z niego pożytków w zakresie określonym w umowie dożywocia (art. 252 k.c.). Jeżeli nieruchomość obciążona jest służebnością mieszkania, uprawniony ma prawo tam zamieszkiwać wraz ze swoją rodziną oraz korzystać z pomieszczeń i urządzeń przeznaczonych do użytku mieszkańców budynku (art. 301, 302 k.c.).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika