Zeznania świadka na piśmie

Pytanie:

"Czy jako świadek mogę przedstawić sądowi wyjaśnienia na piśmie, dostarczając je przed przesłuchaniem? Czy mogę prosić sąd aby sprawy z moim majątkiem moje dochody w przedmiotowej sprawie (alimentacyjnej nie na moje dziecko) przyjął tylko do swojej wiedzy i oceny, a nie do wiedzy strony zobowiązanej do alimentów? Zobowiązany może to wykorzystać do innych celów."

Odpowiedź prawnika: Zeznania świadka na piśmie

Zgodnie z art. 271 § 1 kodeksu postępowania cywilnego (kpc), świadek składa zeznanie ustnie, zaczynając od odpowiedzi na pytania przewodniczącego, co i z jakiego źródła wiadomo mu w sprawie, po czym sędziowie i strony mogą w tymże przedmiocie zadawać mu pytania.

Jak więc wynik z powyższego, świadek nie może składać wyjaśnień na piśmie, albowiem nie wie on o co sąd i strony postępowania będą go pytać. Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego nie dopuszczają możliwości składania zeznań na piśmie.

Zgodnie z art. 261 § 2 kpc, świadek może odmówić odpowiedzi na zadane mu pytanie, jeżeli zeznanie mogłoby narazić jego lub jego bliskich, na odpowiedzialność karną, hańbę lub dotkliwą i bezpośrednią szkodę majątkową albo jeżeli zeznanie miałoby być połączone z pogwałceniem istotnej tajemnicy zawodowej.

Jeżeli ujawnienie Pańskich dochodów spowoduje szkodę w Pańskim majątku (tj. zobowiązany poprzez uzyskanie takich informacji będzie mógł spowodować taką szkodę) i będzie Pan to w stanie uwiarygodnić, wówczas będzie Pan mógł odmówić odpowiedzi na zadane pytanie sądu czy stron dotyczące dochodów. Nie może Pan wnioskować o utajnienie Pańskich zeznać w przedmiocie dochodów, albowiem stanowiłoby to naruszenie podstawowej zasady prawa do obrony strony. Nie można pozbawić strony prawa do obecności podczas przesłuchania świadka, a także prawa do zadawania pytań świadkowi.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika